W tym roku 14 mln zł, w przyszłym 20 mln zł dla Parku Śląskiego

fot: Janusz Szymonik

Prezes Agnieszka Bożek kierowała Parkiem Śląskim od lutego 2020 r.

fot: Janusz Szymonik

- W tym roku do należącego do samorządu woj. śląskiego Parku Śląskiego trafi 14 mln zł, a w przyszłym roku co najmniej 20 mln zł - poinformował marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Będą to przede wszystkim środki na VAT do unijnego projektu rewitalizacji parku.

We wtorek przedstawiciele zarządzającej Parkiem Śląskim spółki Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku podpisali umowę na przebudowę i rozbudowę pod kątem ekspozycji lasu deszczowego dotychczasowej żyrafiarni, w położonym na terenie parku Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

To część zadania Modernizacja Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w ramach umowy o dofinansowanie Projektu Miejskiego pn. Modernizacja Parku Śląskiego, realizowanego w drugim obrocie środkami wracającymi z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 - o wartości 226,2 mln zł.

Uczestniczący w uroczystości marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski przypomniał, że od tej kwoty beneficjent projektu, Park Śląski, zarządzany przez spółkę WPKiW, musi płacić 23 proc. podatku VAT; musi też zapewnić środki na utrzymanie i funkcjonowanie inwestycji i całego terenu. Przypomniał, że tylko zrealizowany ostatnio w parkowym projekcie Ogród będzie rocznie kosztował 150 tys. zł.

- Samorząd regionalny będzie poprzez dotacje dla parku ponosił te koszty. () Przekazaliśmy teraz do parku, ostatnia sesja sejmiku zaakceptowała 2,3 mln zł - i to jest na pokrycie VAT za roboty budowlane. Nie dalej, jak trzy tygodnie temu, po sejmiku wrześniowym podzieliliśmy kwoty i będziemy przekazywać do parku 12 mln zł - wyliczył marszałek.

- Więc w tym roku park dostanie ponad 14 mln zł na podniesienie kapitału zakładowego, gdzie wskazujemy jakie środki przekazujemy na jaką inwestycję, albo na pokrycie VAT. I w budżecie województwa na tę chwilę wpisane jest prawie 20 mln zł na 2022 r. - zapowiedział Chełstowski.

- To nie jest ostatnie słowo, bo planujemy jeszcze w ramach podziału wyniku finansowego w marcu 2022 r. dorzucić kolejne dziesiątki milionów do parku - szczególnie na budowę drugiej linii kolejki linowej Elka - dodał marszałek woj. śląskiego.

Ponieważ rozległy, 600-hektarowy Park Śląski wymaga znacznych prac rewitalizacyjnych, trzy lata temu poprzednie władze regionu zawarły umowę z WPKiW na dofinansowanie modernizacji parku kwotą 226 mln zł z funduszy unijnych (z inicjatywy Jessica). To największy program inwestycyjny w historii Parku Śląskiego.

Po zmianie w obecnej kadencji zarządu województwa, w 2019 r., zarząd Parku Śląskiego zadeklarował realizację projektu modernizacji Parku Śląskiego o łącznej wartości niemal 360 mln zł, zgodnie harmonogramem rozpisanym do 2027 r. Dotyczy to zarówno rewitalizacji Parku, jak też prac związanych z przebudową Planetarium Śląskiego (w osobnym unijnym projekcie o wartości prawie 99 mln zł).

Marszałek Chełstowski powtórzył we wtorek swoją formułowaną już wcześniej ocenę, że poprzedni zarząd woj. śląskiego źle przygotował projekt modernizacji parku. Ten projekt, który przejęliśmy w 2018 r., był źle zaprojektowany, ponieważ przewidywał inwestycje do 2026 r. - trudno sobie wyobrazić budżet z 2018 r. w 2026 r., że uda się to w tej kwocie zrealizować - uznał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.