W teren ze spisem sukcesów partii rządzącej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Śląska ekipa PO startująca w wyborach parlamentarnych w 2007 r.

fot: Andrzej Bęben/ARC

Sobotnia (17 listopada) Rada Krajowa PO ma zapoczątkować akcję spotkań parlamentarzystów Platformy z obywatelami. Działacze partii dostali 200-stronicowe opracowanie o dokonaniach 5 lat rządów. Do 18 grudnia każdy z nich ma odbyć minimum osiem spotkań w regionie.

Częściej niż do tej pory po Polsce ma też jeździć premier Donald Tusk. Spotkania mają się odbywać we wszystkich gminach. Parlamentarzyści PO dostali już materiały informacyjne: oprócz opracowania "Pięć lat stabilnego rozwoju", mają też broszury dotyczące rodziny, pracy i inwestycji. Spotkania mają się odbywać pod hasłem "Plan dla Polski" - poinformowały źródła PAP w PO.

W 200-stronicowej publikacji zatytułowanej "Pięć lat stabilnego rozwoju. Platforma Obywatelska 2007-2012" PO pisze zarówno o zrealizowanych projektach, jak i o tych, które są dopiero w trakcie realizacji. Część przytaczanych danych konfrontowanych jest z latami, w których rządziło PiS, a wcześniej SLD.

Książkę, z którą parlamentarzyści PO mają ruszyć w teren, podzielono na dziesięć części dotyczących kolejno:
• gospodarki i finansów publicznych,
• infrastruktury i środowiska,
• administracji, bezpieczeństwa,
• polityki zagranicznej,
• zdrowia,
• pracy i rodziny,
• edukacji,
• nauki i
• kultury.

Wszystkie przytoczone poniżej dane pochodzą z omawianej publikacji.

PO akcentuje, że za jej rządów Polska odnotowała najwyższy w całej UE wzrost gospodarczy (łącznie 18,5 proc, przy średniej unijnej -0,7 proc.), liczba miejsc pracy wzrosła o 935 tys., a rentowność naszych obligacji osiągnęła najniższy poziom w historii.

W rozdziale dot. energetyki PO pisze m.in. o gazie łupkowym-szacowane nakłady na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie gazu w ramach pierwszych trzech lokalizacji mają wynieść 1,72 mld zł. Na przełomie 2012 i 2013 roku PGNiG ma uruchomić kopalnię ropy naftowej Lubiatów, Międzychód-Grotów, co ma pozwolić na dwukrotne zwiększenie wydobycia ropy przez spółkę.

Wśród transgranicznych projektów gazowych "w budowie" PO wymienia terminal LNG w Świnoujściu (oddanie do użytku planowane na połowę 2014 r.), rozbudowę o około 1 mld m sześc. pojemności podziemnych magazynów gazu oraz budowę do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych.

Projekty w "fazie przygotowawczej" to: gazowe połączenie międzysystemowe Polska-Słowacja, bałtyckie połączenie międzysystemowe Baltic Pipe oraz gazowe połączenie międzysystemowe Polska-Litwa. Na etapie prac analitycznych jest II nitka rurociągu pomorskiego.

Platforma chce przypominać m.in. o przedterminowym wykupie tzw. zadłużenia gierkowskiego, obniżeniu długu publicznego o około 27 mld zł oraz obniżeniu deficytu poprzez wprowadzenie tzw. reguły wydatkowej.

W publikacji podkreślono, że w ostatnich 5 latach osiągnięto 52 mld zł z prywatyzacji, przy jednoczesnym wyznaczeniu spółek strategicznych, które mają pozostać pod kontrolą skarbu państwa (m.in. PGNiG, Polski Koncern Naftowy Orlen S.A., Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz System).

Parlamentarzyści PO mają mówić o 2068 km dróg krajowych (w tym 559 km autostrad) oddanych do użytku od 16 listopada 2007, a także o realizowanym od 2008 r. Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych. Inwestycje w infrastrukturę lotniskową do 2015 r. mają wynieść 4,2 mld zł.

Wśród dokonań rządu PO wymienia też stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego począwszy od 2013 roku, reformę emerytur służb mundurowych, podniesienie (do 8 proc.)składki na ubezpieczenie rentowe oraz wydłużenie do roku urlopu macierzyńskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.