W Stoczni Gdańsk powstała największa w Polsce fabryka wież wiatrowych

Turbina wieza ARC

fot: ARC

Pierwsza linia do produkcji wież do elektrowni wiatrowych w Stoczni Gdańsk ma ruszyć już w październiku

fot: ARC

100 wież wiatrowych rocznie może produkować nowa fabryka w Stoczni Gdańsk SA. Wczoraj  zakład został uroczyście uruchomiony.Pełną zdolność produkcyjną osiągnie w maju 2011 r.

 

Przewodniczący Rady Nadzorczej Stoczni Gdańsk SA Jarosław Łasiński powiedział podczas konferencji prasowej w czwartek, że jest to początek budowy największej w Europie fabryki wież wiatrowych. Linia może produkować wieże lądowe i morskie.

 

Za dwa lata ma być zbudowana w stoczni nowa fabryka, której zdolność produkcyjna ma wynieść 200 wież rocznie. Thomas Gaardbo, Prezes spółki GSG Towers utworzonej do produkcji wież, jest przekonany, że w Stoczni w Gdańsku powstanie jedna z najlepszych europejskich fabryk tworzących konstrukcje stalowe dla przemysłu energii wiatrowej.

 

Łasiński podkreślił, że "nowa linia wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt do produkcji wież". Jego zdaniem, potencjał stoczni pozwala na rozwój produkcji na rynek najpierw Polski, następnie Europy północnej i zachodniej a następnie na rynki Ukraiński i Rosyjski.

 

Obecnie w stoczni produkowane są wieże dla niemieckiej firmy Nordex, potentata w produkcji turbin i kompletnych elektrowni wiatrowych.

 

Prezes Stoczni Andrzej Stokłosa poinformował, że stocznia realizuje pilotażowy kontrakt na budowę 10 wież dla niemieckiej firmy. - Jeżeli firma Nordex będzie zadowolona z realizacji kontraktu, to może w stoczni kontraktować kilkadziesiąt wież rocznie - dodał.

 

Według niego stocznia negocjuje obecnie z firmami z Polski i Europy północnej kontrakty na budowę ok. 100 wież.

 

Produkowane w Gdańsku wieże mają do 120 metrów wysokości, ważą do 190 ton i są w pełni wyposażone. Koszt budowy 1 MW instalacji wiatrowej wynosi ok. 1,5 mln euro. W Gdańsku mają być produkowane wieże mogące wytworzyć ok. 2 MW energii.

 

Zdaniem władz spółki, wieże z Gdańska są konkurencyjne na europejskim rynku ze względu na niższe koszty pracy, współpracę z Hutą Częstochowa w zakresie dostaw blachy oraz możliwość transportu wież także drogą morską, ze względu na położenie gdańskiej stoczni.

 

Szans na powodzenie nowej produkcji zakład upatruje też w dynamicznym rozwoju rynku morskich farm wiatrowych w Europie oraz farm lądowych w Polsce. Łasiński poinformował, że obecnie w Polsce jest ok. 500 wież wiatrowych. Szacuje się, że w ciągu 10 lat ta liczba wzrośnie do 5-6 tys.

 

Członek Zarządu Stoczni Gdańsk SA Arkadiusz Aszyk poinformował, że zakład ma podpisane kontrakty na budowę 11 statków, w pełni lub częściowo wyposażonych. - W tym segmencie mamy pracę do końca przyszłego roku - dodał.

 

Stokłosa zapowiedział, że w przyszłym roku ze względu na posiadane kontrakty stocznia może zatrudnić ok. 200-400 pracowników. W opinii dyrekcji zakładu, w ciągu najbliższych 3 lat stocznia może potrzebować ok. 1300 nowych pracowników do bezpośredniej produkcji, głównie monterów, spawaczy i pracowników wyposażenia statków.

 

Obecnie przy bezpośredniej produkcji zatrudnionych jest ok. 900 osób. Całkowite zatrudnienie w stoczni wynosi ok. 1700 osób. W ramach restrukturyzacji zatrudnienia w minionym roku zostało zwolnionych 306 osób.

 

Zgodnie z planem restrukturyzacji, Stocznia Gdańsk SA ma opierać swoją działalność na trzech rodzajach produkcji: specjalistycznych statkach, wieżach wiatrowych i różnego typu wielkogabarytowych konstrukcjach stalowych. Zakłada się, że przychody zakładu odpowiednio z każdej działalności wyniosą: 40 proc., 30 proc. i 30 proc.

 

W latach 2010-2012 stocznia planuje zrealizować plany inwestycyjne o wartości ok. 300 mln zł.

 

W lipcu 2009r. Komisja Europejska zaakceptowała plan restrukturyzacji Stoczni Gdańsk. Zgodnie z decyzją, stocznia nie musiała zwracać pomocy publicznej. Mogła skorzystać z dodatkowej pomocy w wysokości 150 mln zł na spłatę długów. Stocznia zobowiązała się też do zdywersyfikowania produkcji oraz zmniejszenia mocy produkcyjnych i zatrudnienia.

 

Pod koniec 2007 r. Stocznia Gdańsk została kupiona przez ukraiński koncern ISD Polska (Związek Przemysłowy Donbasu). Obecnie ISD posiada niespełna 80 proc. akcji zakładu. Reszta należy do Agencji Rozwoju Przemysłu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.