W środę wznowione ma zostać walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przerwane przez akcjonariuszy 26 czerwca

fot: Maciej Dorosiński

26 czerwca Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy podejmie decyzję w sprawie dat i form akcji strajkowych w JSW

fot: Maciej Dorosiński

Uznaliśmy ze stroną społeczną, że będziemy wspólnie dążyli do ustabilizowania sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej - powiedział we wtorek w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski. Nastąpił okres współpracy, w zakresie kompetencji - dodał.

W środę wznowione ma zostać walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przerwane przez akcjonariuszy 26 czerwca. O przerwę wniósł przedstawiciel Ministra Energii jako reprezentanta Skarbu Państwa.

11 czerwca rada nadzorcza JSW odwołała prezesa spółki Daniela Ozona, argumentując to utratą zaufania, wynikającą z ograniczenia radzie dostępu do informacji przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Przeciwko odwołaniu Ozona protestowali związkowcy z JSW, którzy w tej sprawie m.in. organizowali demonstracje w Warszawie i żądali dymisji Tchórzewskiego.

Odpowiadając na pytanie PAP o perspektywę działań wobec JSW minister energii na wtorkowym briefingu w Katowicach ocenił, że "strona społeczna robi swoje i on robi swoje". - Uznaliśmy, że będziemy wspólnie dążyli do tego, żeby doprowadzić do ustabilizowania sytuacji w JSW. Nastąpił okres, że tak powiem, współpracy - w zakresie swoich kompetencji - uznał Tchórzewski.

- Ja reprezentuję większościowego akcjonariusza. Zasadniczy konflikt był na styku: rada - prezes, rada - zarząd. Więc jakoś rada musiała to rozwiązać i myślę, że w miarę szybko powinno dojść do ustabilizowania sytuacji i normalnej pracy spółki - ocenił.

- To główny cel nas wszystkich, żeby ta wiodąca spółka śląska zaczęła normalnie pracować - z tym, że w tej chwili w organizacji pracy, w wydobyciu czy wszelkiej działalności nic się nie dzieje złego. Wydobycie jest na podobnym poziomie, jak było założone, sprzedaż też, więc spółka funkcjonuje dosyć normalnie; natomiast stosunki trochę się popsuły - zdiagnozował szef ME.

Pytany o ew. dalsze zmiany kadrowe w spółce minister wskazał, że w trwającym konkursie rada nadzorcza będzie wybierała członków zarządu.

W JSW trwa obecnie postępowanie konkursowe, które ma wyłonić nowy zarząd spółki. O stanowisko prezesa ubiega się pięciu kandydatów, a w sumie na pięć stanowisk w zarządzie spółki kandyduje 13 osób.

Obecnie zarządem spółki kieruje Robert Małłek, oddelegowany do pełnienia tej funkcji przez radę nadzorczą. Zarząd tworzą także wiceprezes ds. technicznych Tomasz Śledź oraz wiceprezes ds. pracowniczych, wybrany przez załogę Artur Wojtków.

Zgromadzenie akcjonariuszy miało 26 czerwca br. m.in. zdecydować o podziale zysku JSW za 2018 rok. Zarząd i rada nadzorcza rekomendowały, aby spółka wypłaciła 200,77 mln zł dywidendy, czyli 1,71 zł na akcję.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.