Górnictwo: Związki zawodowe i zarząd SRK podpisali porozumienie dotyczące podwyżek wynagrodzeń

fot: Krystian Krawczyk

Zgodnie z ustaleniami kwota bazowa do wyliczenia wzrostu funduszu wynagrodzeń w 2023 roku będzie stanowiła przeciętne wynagrodzenie z premią inflacyjną osiągnięte w spółce w 2022 roku, które wyniosło 9679,09 zł brutto

fot: Krystian Krawczyk

W czwartek (16 lutego) przedstawiciele reprezentatywnych związków zawodowych oraz zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali porozumienie dotyczące podwyżek wynagrodzeń. Aby weszło w życie, ustalenia musi jeszcze zaakceptować Ministerstwo Aktywów Państwowych.

W dokumencie jest mowa o „ustaleniach”, bo jak można w nim przeczytać – wzrost funduszu wynagrodzeń w spółce zostanie dokonany po uzyskaniu zgody Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Zapisy dotyczące wzrostu wynagrodzeń zawierają analogiczne mechanizmy jak te, które ustalono w przypadku spółek węglowych objętych umową społeczną – Polskiej Grupy Górniczej, Taurona Wydobycie i Węglokoksu Kraj. Z tą różnicą, że średniówki są niższe i nie zostały zrównane do poziomu tych trzech spółek.

Zgodnie z ustaleniami kwota bazowa do wyliczenia wzrostu funduszu wynagrodzeń w 2023 roku będzie stanowiła przeciętne wynagrodzenie z premią inflacyjną osiągnięte w spółce w 2022 roku, które wyniosło 9679,09 zł brutto.

Natomiast po wprowadzeniu podwyżki w wysokości 15,4 proc. (takie same podwyżki zostały wprowadzone w Polskiej Grupie Górniczej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Tauronie Wydobycie, LW Bogdanka i Węglokoksie Kraj i są oparte na wskaźniku średniorocznej inflacji powiększonej o 1 punkt procentowy) średnie wynagrodzenie w SRK wzrośnie do 11 169,97 zł brutto i będzie stanowiło podstawę do naliczenia funduszu wynagrodzeń.

Zwiększony ma zostać również ekwiwalent pieniężny za 1 tonę węgla deputatowego do kwoty 1470 zł. Ta kwota jest średnią arytmetyczną ceny węgla orzech oferowanego przez PGG w dniu 1 stycznia 2023 roku.

Strony ustaliły również, że wyliczony na podstawie tych zapisów fundusz wynagrodzeń zostanie zagospodarowany w sposób uzgodniony w odrębnym porozumieniu.

Korzystająca z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.