W Sejmie o prywatyzacji PKP Energetyka

1437714171 pkp energetyka 03

fot: PKP Energetyka

Bezpośrednim skutkiem sprzedaży PKP Energetyka będzie napływ 1,5 mld zł nowego kapitału do Polski

fot: PKP Energetyka

PKP Energetyka ma nadal obowiązki wynikające z obronności państwa, a inwestor CVC Capital Partners to fundusz inwestycyjny bardzo znany na świecie - mówiła w Sejmie minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, odpowiadając na pytania posłów dotyczące prywatyzacji polskiej spółki.

Debatę rozpoczął w środę (5 sierpnia) poseł Krzysztof Tchórzewski (PiS). Argumentował, że jego klub chciałby uzyskać informacje związane z okolicznościami sprzedaży spółki.

Skąd konieczność sprzedaży PKP Energetyka? W jaki sposób, jakie i w jakiej wielkości rząd uzyskał zabezpieczanie, które zagwarantuje realizację przez spółkę zobowiązań państwowych? - to niektóre pytania, które zadał na sejmowej mównicy. Dopytywał też o pewność deklaracji inwestora.

Wasiak odpowiadała, że obowiązki wynikające z obronności państwa - m.in. w zakresie militaryzacji, planowania operacyjnego, szkolenia obronnego, zaspokajania potrzeb sił zbrojnych RP oraz wojsk sojuszniczych, programowania obronnego - nie zostały zdjęte ze spółki, niezależnie od tego, czy zostanie sprzedana, czy też nie zostanie.

- CVC Capital Partners to fundusz o charakterze inwestycyjnym, bardzo znany na świecie, realizujący przedsięwzięcia inwestycyjne na całym świecie. Zarządza środkami ponad 300 inwestorów, głównie z Ameryki Północnej, Europy i Azji o wartości ponad 50 mld dolarów. Do grona inwestorów zaangażowanych w CVC zaliczają się największe i najbardziej wymagające instytucje na całym świecie, w skład których wchodzą fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne - tłumaczyła.

Jako przykład wymieniła fundusz emerytalny amerykańskich kolejarzy oraz kanadyjski fundusz emerytalny, a także fundusze kościoła anglikańskiego. Dodała, że CVC w transakcji miało prawo do wskazania spółki celowej dla realizacji inwestycji, zgodnie z uregulowaniami prawnymi dotyczącymi zbywania akcji skarbu państwa. Podkreślała, że takie transakcje z wykorzystaniem spółki celowej są normalną praktyką stosowaną na świecie.

Odpowiedziała też na pytanie dotyczące tego, jakie impulsy rozwojowe uzyska polska gospodarka z tytułu transakcji.

- Bezpośrednim skutkiem realizacji tej sprzedaży jest napływ 1,5 mld zł nowego kapitału do Polski, którego teraz jeszcze nie ma w naszym kraju - zaznaczyła.

Dodała, że pochodzenie, jak i sposób wniesienia kapitału, nie budzi wątpliwości.

- Dzięki tej transakcji spłacony zostanie historyczny dług Grupy PKP. Obecnie sięga on kwoty 800 mln netto. Ponadto środki pozyskane w ten sposób mogą być przeznaczone na dokapitalizowanie PKP Intercity, które jest bardzo potrzebne. PKP Intercity w dalszym ciągu potrzebuje zakupu nowego taboru, modernizacji dworców kolejowych oraz modernizacji zaplecza potrzebnych do obsługi taboru.

Minister podkreśliła, że ustawa o komercjalizacji wyłączyła tylko jeden podmiot - PKP PLK - od prywatyzacji.

- Pozostałe zostały dopuszczone do obrotu. Została utworzona PKP Energetyka i ona od początku, bez względu na zmiany rządów, była traktowana jako spółka przeznaczona do prywatyzacji. Była dyskusja na temat formy prywatyzacji, zakresu, ale nigdy nie było dyskusji o tym, czy ta spółka nadaje się do prywatyzacji. Po 15 latach państwo mówią, że ona nie podlega obrotowi gospodarczemu - zwracała się do posłów opozycji.

Zaznaczyła, że na wszelkie wątpliwości dot. prywatyzacji odpowie posłom na piśmie.
Andrzej Adamczyk (PiS), stwierdził podczas środowej, porannej konferencji w Sejmie, że jego partia nie zgadza się na wyprzedaż majątku publicznego.

- Sprzedaż PKP Energetyki wpisuje się w mentalność tego rządu, który wyprzedaje srebra rodowe. PKP Energetyka to spółka bardzo ważna z punktu widzenia interesów państwa, interesów transportu kolejowego w Polsce - podkreślił poseł Adamczyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.