W ramach darowizny miasto otrzymało m.in. wieżę szybową szybu Witczak wraz z infrastrukturą

+6 Zobacz galerię

Galeria
(9 zdjęć)

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała miastu Bytom wieżę i zabudowania Szybu Witczak. W sumie to prawie 3 ha terenów poprzemysłowych. SRK i gmina przygotowują przejęcie pierwszych budynków mieszkalnych w Miechowicach i Bobrku.

- Zależy nam na tym, aby dawać samorządom ten impuls i być ich sprzymierzeńcem w realizacji ciekawych i potrzebnych społecznie projektów. Można się także cieszyć z tego, że kolejny górniczy symbol zostanie w Bytomiu, który jest tak silnie kojarzony z przemysłem wydobywczym - przekonuje Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

W ramach darowizny miasto otrzymało m.in. wieżę szybową szybu Witczak wraz z budynkami rozdzielni i maszynowni, wentylatorów i gospodarczo-biurowym. Ponadto elektryczną maszynę wyciągową, wywrót samojezdny wozów kopalnianych, a także część elementów wyposażenia.

- Myślimy o różnych funkcjach dla tego miejsca. Przede wszystkim chcielibyśmy stworzyć tu zaplecze techniczne spółki komunalnej, która zajmuje się utrzymaniem czystości - tłumaczy Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Szyb Witczak został zgłębiony w latach 1961-1965 jako peryferyjny szyb KWK Dymitrow, czyli późniejszej KWK Centrum. Jego głębokość wynosiła 774,1 metra, rząpia 31,4 m, co w sumie dawało 805,5 m. Stalowa wieża szybowa ma 35 m. Sama infrastruktura szybowa zaczęła być demontowana w czerwcu 2021 r.

Natomiast pod koniec kwietnia 2022 r. rozpoczęło się zasypywanie rury szybowej kruszywem. Proces ten trwał blisko pięć miesięcy.

Pierwsze budynki SRK już wkrótce zostaną przekazane gminie

W maju tego roku prezydent Mariusz Wołosz oraz prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieszołek, podpisali list intencyjny dotyczący przejęcia przez miasto Bytom całego zasobu mieszkaniowego SRK leżącego w granicach naszego miasta.

- To ponad 5 tys. lokali w ponad 900 budynkach. Pracujemy nad treścią porozumienia w sprawie przejęcia pierwszych budynków mieszkalnych w Miechowicach i Bobrku - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

- To kamień milowy w naszej nowej polityce mieszkaniowej. Naszym celem jest racjonalne wykorzystanie wszystkich zasobów właśnie po to, by wspomagać rozwój regionu i dynamizować procesy transformacyjne, również w sferze społecznej. Współpraca z Bytomiem jest tego najlepszym przykładem - tłumaczy z kolei Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

Na mocy porozumienia z SRK, do końca 2026 r., miasto Bytom przejmie cały zasób mieszkaniowy spółki - 5352 lokale mieszkalne w 923 budynkach. Po komunalizacji tego zasobu, mieszkaniami zarządzać będzie gminna jednostka - Bytomskie Mieszkania. Dzięki temu, docelowo liczba wszystkich mieszkań w zarządzie Bytomskich Mieszkań wzrośnie o ponad 55 proc. Lokatorzy będą mogli starać się o wykup mieszkań na preferencyjnych warunkach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.