W przyszłym tygodniu spotkanie ws. trójpaku energetycznego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Nie chciałbym, żeby publicystyka ludzi, którzy nie rozumieją tej ciężkiej i niebezpiecznej pracy pod ziemią wygrywała - podkreśla wicepremier Janusz Piechociński

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na przyszły tydzień planowane jest spotkanie zespołów resortów gospodarki, skarbu i środowiska w sprawie tzw. trójpaku energetycznego - powiedział dziennikarzom w piątek 18 stycznia wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Mam nadzieję, że rozstrzygniemy wreszcie dylematy wokół +trójpaku+ energetycznego. Wydaje się, że mamy zdiagnozowane różnice interesów i trzeba to rozstrzygnąć. Za długo już dyskutujemy w tej sprawie. Musi być czytelny sygnał do tych, którzy chcą w tym obszarze inwestować co do stabilnych warunków inwestycji na lata - powiedział minister.

Dodał także, iż:

- Co do szczegółów, to mamy sto różnic zdań i dlatego w przyszłym tygodniu planuję spotkanie moich ludzi z ludźmi ministra Budzanowskiego (ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego - PAP) i ministra Korolca (ministra środowiska Marcina Korolca - red.).

Poinformował, że celem jest jak najszybsze przedłożenie projektu rządowego.

- Jest potrzebne szybkie rozstrzygnięcie polityczne i przeniesienie go do projektu ustawy i przedłożenie Parlamentowi, ale rząd musi wystąpić w tej sprawie jako jedno, podobnie jak Parlament. Bo będzie to przedmiotem sporu nie tylko pomiędzy energetyką konwencjonalną i OZE, ale i wewnątrz OZE.

Pytany, czy jest pomysł, by procedować oddzielnie rozwiązania dla morskich farm wiatrowych, odpowiedział:

- Nic na ten temat nie wiem. Wiem, że jesteśmy z +trójpakiem+ znacząco spóźnieni i zdajemy sobie sprawę, że także w procedurze parlamentarnej te sprawy będą napotykać na wielkie spory i wywoływać emocje. Chcielibyśmy projekt rządowy przedłożyć jak najszybciej.

Piechociński mówił wcześniej, że głównym problemem w tzw. trójpaku energetycznym - czyli projektów Prawa energetycznego, gazowego i ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), który przygotowuje rząd - jest kwestia poziomu wsparcia finansowego dla odnawialnych źródeł energii i rozłożenia akcentów między energetyką odnawialną a klasyczną.

Według ostatnich ocen MG "trójpak" powinien trafić do Sejmu do końca I kwartału br. Zdaniem szefa sejmowej podkomisji ds. energetyki Andrzeja Czerwińskiego (PO) oznacza to, że po doliczeniu czasu potrzebnego na prace parlamentarne, "trójpak" prawdopodobnie wszedłby w życie dopiero z początkiem 2014 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.