Gospodarka: Ceny na stacjach paliw będą stabilne.

fot: Maciej Dorosiński

Jak wskazali analitycy ceny diesla osiągnęły poziom ze stycznia 2020 r.

fot: Maciej Dorosiński

W nadchodzącym tygodniu nie będzie już kolejnej obniżki średnich cen diesla, który może kosztować 7,23-7,34 zł za litr - prognozują analitycy portalu e-eptrol.pl. Ich zdaniem między 27 lutego a 5 marca ceny na stacjach paliw będą stabilne.

W okresie między 27 lutego i 5 marca spodziewamy się, że ceny na polskich stacjach paliw wynosić będą dla benzyny 98-oktanowej 7,30-7,42 zł/l, a w przypadku benzyny Pb95 znajdą się w przedziale 6,65-6,76 zł/l. Nie będzie już także kolejnej obniżki w średnich cenach oleju napędowego, który może kosztować 7,23-7,34 zł/l - poinformowali w piątek analitycy portalu e-petrol.pl.

Ocenili, że spodziewają się ustabilizowania cen. Dotyczyć to może - jak wskazali - także autogazu, którego ceny na stacjach wynosić będą 3,22-3,28 zł/l.

W ostatnich dniach zmiany cen hurtowych nie były przesadnie znaczące dla benzyn - aktualnie metr sześc. Pb98 kosztuje 5644 zł, czyli o 18 zł więcej niż w zeszły weekend. Benzyna Pb95 potaniała o blisko 51 zł, do poziomu 5307 zł/m sześc. - ocenili analitycy. Większy spadek dało się zauważyć w cenach diesla - jego aktualna średnia cena wynosi 5685 zł/m sześc., o 119 zł mniej niż w minioną sobotę.

Analitycy zwrócili uwagę, że w piątek przypada rocznica rozpoczęcia pełnoekranowej napaści Rosji na Ukrainę, (choć działania wojenne toczą się od 2014 roku), które to wydarzenie zmieniło zdecydowanie także realia rynku naftowego i paliwowego w naszej części świata.

Zwrócili uwagę, że obserwowana od połowy lutego br. spadkowa tendencja na rynku ropy w tym tygodniu wyhamowała. W jego pierwszej połowie na giełdzie naftowej w Londynie utrzymywała się przewaga podaży i notowania ropy Brent traciły na wartości - najtaniej baryłkę surowca można było kupić w środę, kiedy kosztowała jedyne 80,43 dol. - stwierdzili analitycy, zaznaczając, że przed weekendem do głosu doszli jednak kupujący i większość strat została odrobiona. W piątkowe przedpołudnie notowania surowca wahały się w rejonie 83 dolarów i były na poziomie zbliżonym do zamknięcia poprzedniego tygodnia - dodali.

Według ekspertów mijający tydzień na rynku naftowym miał dwa oblicza. W jego pierwszej części dominowały obawy o sytuację gospodarczą, napędzane m.in. polityką wysokich stóp procentowych wdrażanych przez banki centralne w różnych częściach świata w ramach walki z inflacją - stwierdzili analitycy, zaznaczając, że inwestorzy z niepokojem czekali na zaplanowaną na środę publikację protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiego Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku, gdzie oczekiwano sygnałów wskazujących na gotowość do dalszego podnoszenia stóp procentowych za oceanem. apiski z posiedzenia Fed nie dały jednak żadnych istotnych wskazówek i końcówka tygodnia przyniosła odreagowanie spadków na rynku naftowym - zauważyli analitycy.

Ich zdaniem w odrabianiu strat nie przeszkodziły nawet publikowane wyjątkowo w czwartek dane Departamentu Energii na temat zmiany poziomu zapasów ropy i paliw w USA, w których widać było dalszy wyraźny wzrost rezerw ropy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.