Gospodarka: Ceny na stacjach paliw będą stabilne.

fot: Maciej Dorosiński

Jak wskazali analitycy ceny diesla osiągnęły poziom ze stycznia 2020 r.

fot: Maciej Dorosiński

W nadchodzącym tygodniu nie będzie już kolejnej obniżki średnich cen diesla, który może kosztować 7,23-7,34 zł za litr - prognozują analitycy portalu e-eptrol.pl. Ich zdaniem między 27 lutego a 5 marca ceny na stacjach paliw będą stabilne.

W okresie między 27 lutego i 5 marca spodziewamy się, że ceny na polskich stacjach paliw wynosić będą dla benzyny 98-oktanowej 7,30-7,42 zł/l, a w przypadku benzyny Pb95 znajdą się w przedziale 6,65-6,76 zł/l. Nie będzie już także kolejnej obniżki w średnich cenach oleju napędowego, który może kosztować 7,23-7,34 zł/l - poinformowali w piątek analitycy portalu e-petrol.pl.

Ocenili, że spodziewają się ustabilizowania cen. Dotyczyć to może - jak wskazali - także autogazu, którego ceny na stacjach wynosić będą 3,22-3,28 zł/l.

W ostatnich dniach zmiany cen hurtowych nie były przesadnie znaczące dla benzyn - aktualnie metr sześc. Pb98 kosztuje 5644 zł, czyli o 18 zł więcej niż w zeszły weekend. Benzyna Pb95 potaniała o blisko 51 zł, do poziomu 5307 zł/m sześc. - ocenili analitycy. Większy spadek dało się zauważyć w cenach diesla - jego aktualna średnia cena wynosi 5685 zł/m sześc., o 119 zł mniej niż w minioną sobotę.

Analitycy zwrócili uwagę, że w piątek przypada rocznica rozpoczęcia pełnoekranowej napaści Rosji na Ukrainę, (choć działania wojenne toczą się od 2014 roku), które to wydarzenie zmieniło zdecydowanie także realia rynku naftowego i paliwowego w naszej części świata.

Zwrócili uwagę, że obserwowana od połowy lutego br. spadkowa tendencja na rynku ropy w tym tygodniu wyhamowała. W jego pierwszej połowie na giełdzie naftowej w Londynie utrzymywała się przewaga podaży i notowania ropy Brent traciły na wartości - najtaniej baryłkę surowca można było kupić w środę, kiedy kosztowała jedyne 80,43 dol. - stwierdzili analitycy, zaznaczając, że przed weekendem do głosu doszli jednak kupujący i większość strat została odrobiona. W piątkowe przedpołudnie notowania surowca wahały się w rejonie 83 dolarów i były na poziomie zbliżonym do zamknięcia poprzedniego tygodnia - dodali.

Według ekspertów mijający tydzień na rynku naftowym miał dwa oblicza. W jego pierwszej części dominowały obawy o sytuację gospodarczą, napędzane m.in. polityką wysokich stóp procentowych wdrażanych przez banki centralne w różnych częściach świata w ramach walki z inflacją - stwierdzili analitycy, zaznaczając, że inwestorzy z niepokojem czekali na zaplanowaną na środę publikację protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiego Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku, gdzie oczekiwano sygnałów wskazujących na gotowość do dalszego podnoszenia stóp procentowych za oceanem. apiski z posiedzenia Fed nie dały jednak żadnych istotnych wskazówek i końcówka tygodnia przyniosła odreagowanie spadków na rynku naftowym - zauważyli analitycy.

Ich zdaniem w odrabianiu strat nie przeszkodziły nawet publikowane wyjątkowo w czwartek dane Departamentu Energii na temat zmiany poziomu zapasów ropy i paliw w USA, w których widać było dalszy wyraźny wzrost rezerw ropy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.