W przyszłym roku 32 mld zł na inwestycje drogowe

 W przyszłym roku wydatki budżetu na inwestycje drogowe wyniosą 32 mld zł. Do końca tej kadencji powstanie 1000 kilometrów autostrad i 1000 kilometrów dróg ekspresowych, które w 90 proc. spełniają standardy autostrad - powiedział we wtorek w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.

Minister odpowiadał na pytania posłów zgłoszone podczas drugiego czytania projektu ustawy budżetowej. Wyjaśnił, że w tym roku wydatki na drogi wyniosą około 20 mld zł, a w ubiegłym roku wyniosły 14 mld zł. - Za rządów PiS w 2007 r. wyniosły 7 mld zł. Widać, że w ciągu tych trzech lat mamy do czynienia z ponad 60 mld zł na inwestycje drogowe - wyjaśnił minister. Dodał, że to siedmiokrotnie więcej, niż rząd PiS wydał przez dwa lata.

Rostowski poinformował, że mechanizm stworzony do finansowania inwestycji infrastrukturalnych przez Krajowy Fundusz Drogowy pozwala na emitowanie obligacji dla potrzeb dochodów z opłat drogowych, które będziemy mieli za kilka lat z autostrad.

Minister poinformował, że w tym roku deficyt sektora finansów publicznych jest przewidywany na poziomie nie większym niż 6,5 proc. PKB, nieco poniżej 100 mld zł, przyszłym roku będzie on trochę wyższy. Jeżeli zostałby pomniejszony o skutki refundacji składek dla OFE, które stanowią ok. 1,8 proc. PKB, to deficyt wyniósłby nieco poniżej 5 proc. PKB w tym roku i trochę powyżej w przyszłym. Zdaniem ministra plasuje to Polskę na poziomie przeciętnym dla UE.

Rostowski powiedział, że kontynuowany jest proces wprowadzania budżetu zadaniowego. - Budżet zadaniowy będzie funkcjonował jako instrument zarządczy dopiero w momencie, kiedy będziemy mieli w pełni opracowane nie tylko zadania, ale także mierniki, dzięki którym będziemy mogli określić, w jakim stopniu te zadania spełniliśmy. Ten proces opracowania mierników postępuje - poinformował.

Z kolei wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska odpowiadała głównie na pytania \"regionalne\" posłów, związane z konkretnymi inwestycjami, najczęściej drogowymi. Pytali oni także, czy środki na drogi są wystarczające. - Nigdy nie ma wystarczających środków, natomiast pozwalają one zrealizować te zadania, które w 2010 r. zostały przewidziane - powiedziała.

Pytana o koszty obsługi długu zagranicznego wyjaśniła, że na obsługę długu zagranicznego zaplanowano 7,6 mld zł. Poinformowała także, że zaplanowany na przyszły rok 1 proc. wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej ma zapewnić utrzymanie realnej ich wartości, a trudna sytuacja budżetu nie pozwoliła na większą podwyżkę.

Projekt zakłada, że w przyszłym roku deficyt budżetowy nie przekroczy 52 mld 214 mln 216 tys. zł. Dochody mają wynieść 248 mld 868 mln 601 tys. zł, wydatki - nie więcej niż 301 mld 82 mln 817 tys. zł. Przychody z prywatyzacji osiągną ok. 25 mld zł. Ministerstwo Finansów przewiduje, że w 2010 r. z podatków ma wpłynąć do budżetu ponad 223 mld zł. Z tego z VAT - 106,2 mld zł, z akcyzy - 53 mld zł, z podatku od hazardu - 1,5 mld zł, CIT - 26,3, PIT - 36 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.