W poniedziałek Polska i Hiszpania podpiszą umowę na sprzedaż CO2

Przedstawiciele władz polskich i hiszpańskich podpiszą w poniedziałek w Sopocie pierwszą umowę na sprzedaż nadwyżek jednostek emisji CO2 - poinformowało w środę ministerstwo środowiska. Polska zarobi na tym 25 mln euro. Pieniądze mają być przeznaczone na ochronę klimatu i wsparcie wdrażania pakietu energetyczno - klimatycznego.

Jak podał resort w komunikacie, pierwsza polska umowa na sprzedaż jednostek AAU (jednostki przyznanej emisji CO2 w systemie ONZ - PAP) będzie podpisana 9 listopada w czasie Szczytu polsko - hiszpańskiego w Sopocie z udziałem premierów Donalda Tuska i Jose Luis Zapatero. Dokument podpiszą: minister środowiska Maciej Nowicki i Josue Tanaka, dyrektor pionu klimatycznego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, w obecności ministra środowiska Hiszpanii.

Polska zarobi 25 mln euro. Pieniądze trafią na specjalny rachunek klimatyczny obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z tych pieniędzy będą finansowane projekty służące redukcji gazów cieplarnianych. Pomoże nam to m.in. wywiązać się z naszych unijnych zobowiązań w ramach pakietu energetyczno - klimatycznego - poinformował, cytowany w komunikacie, minister Maciej Nowicki.

- Umowa jest przygotowana do podpisania, powinna zostać podpisana - powiedział PAP szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz. Nie wykluczył, że takie umowy zostaną zawarte również z innymi państwami, nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, o jakie państwa chodzi.

Resort środowiska podał, że Polska jednocześnie prowadzi negocjacje z innymi, zainteresowanymi zakupem polskich nadwyżek, krajami. Kolejna spodziewana transakcja to umowa z Irlandią.

Jak powiedział wcześniej \"Panoramie\" TVP Nowicki, do podpisania umowy z Irlandią dojdzie już za 2 tygodnie.

Polska posiada trzecią co do wielkości nadwyżkę jednostek AAU na świecie: ok. 500 mln jednostek. Nadwyżka jest wynikiem bardzo trudnej i kosztownej restrukturyzacji polskiej gospodarki przeprowadzanej po 1990 roku. Jak podaje resort, osiągnięcia te wynikają w mniejszym stopniu z upadku niektórych energochłonnych przedsiębiorstw w okresie transformacji, w większym stopniu - z działań na rzecz środowiska: ustanowieniu kompleksowego systemu finansowego dla środowiska, sprawnemu dostosowywaniu naszych krajowych wymogów do restrykcji unijnych.

Polsce udało się zredukować emisje gazów cieplarnianych w porównaniu z rokiem 1988 (rok bazowy dla Polski zgodnie z Protokołem z Kioto) o 30 proc., podczas gdy zobowiązanie z Protokołu wynosiło 6 proc. Jednocześnie w naszym kraju w ciągu minionych 20 lat poziom PKB w Polsce uległ zwiększeniu o 70 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.