Górnictwo: W Małopolsce i na Górnym Śląsku ubyło czternaście szybów górniczych

fot: Tomasz Rzeczycki

Prace likwidacyjne w 2022 r. objęły m.in. dwa szyby na terenie SRK SA Oddział Piekary I w Piekarach Śląskich

fot: Tomasz Rzeczycki

Wyższy Urząd Górniczy udostępnił dane na temat likwidacji szybów górniczych w minionym roku. W 2022 r. w województwach małopolskim i śląskim przestało istnieć łącznie czternaście szybów górniczych. To efekt całkowitego zaprzestania wydobycia rud cynku i ołowiu przez Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław oraz prac prowadzonych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń na terenie zamkniętych kopalń węgla kamiennego.

ZGH Bolesław wydobywał rudę cynku i ołowiu do końca 2020 r., po czym rozpoczęła się likwidacja kopalń. W 2022 r. na terenie ZGH Bolesław Kopalnia Olkusz-Pomorzany Ruch Olkusz zlikwidowano dwa szyby: Stefan oraz Bronisław.

Większy był zakres prac na terenie ZGH Bolesław Kopalnia Olkusz-Pomorzany Ruch Pomorzany. Tam uległy likwidacji szyby: Dąbrówka, Wentylacyjny, Wschodni oraz Mieszko.

Jeden z użytkowanych wcześniej szybów przeznaczył do likwidacji SRK SA Oddział Centralny Zakład Odwadniania Kopalń w Czeladzi. Chodzi konkretnie o podlegający pod Rejon Paryż szyb Cieszkowski.

Prócz tego Spółka Restrukturyzacji Kopalń prowadziła prace likwidacyjne obejmujące zasypywanie szybów w podległych sobie oddziałach. I tak SRK SA Oddział KWK Krupiński w Suszcu w 2022 r. zlikwidował szyby I oraz III. Na terenie Oddziału KWK Makoszowy w Zabrzu przestał istnieć szyb Południowy, a na terenie Oddziału KWK Centrum w Bytomiu – peryferyjnie położony w stosunku do kopalni szyb Witczak.

Ponadto SRK SA.Oddział KWK Śląsk w Rudzie Śląskiej zlikwidowała szyb II, a SRK SA Oddział Piekary I w Piekarach Śląskich - szyby Julian II oraz Julian IV.

Prace likwidacyjne szybów odbyły się bez żadnych znaczących incydentów.

– W roku 2022 prezes Wyższego Urzędu Górniczego ani dyrektor Specjalistycznego Urzędu Górniczego nie byli informowani o wypadkach lub katastrofach związanych z uszkodzeniem: obudowy szybu, zbrojenia tego szybu lub urządzenia wyciągowego. Zgodnie z informacjami pozyskanymi od kierowników ruchu zakładów górniczych, w roku 2022 nie wystąpiły wypadki lub zdarzenia potencjalnie wypadkowe w rejonie szybu lub związane z jego wyposażeniem - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Pod względem liczby szybów bilans 2022 r. w polskim górnictwie jest ujemny. Znacznie więcej szybów zlikwidowano, niż zgłębiono nowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.