W piątek badania przesiewowe kolejnych 300 górników z kopalni Chwałowice

fot: PGG

Łącznie liczba potwierdzonych przypadków wirusa SARS-CoV-2 na Śląsku przekroczyła już 3,2 tys. Zmarło 146 osób.

fot: PGG

W najbliższy piątek odbędą się badania przesiewowe kolejnej 300-osobowej grupy górników z rybnickiej kopalni Chwałowice - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Już wcześniej przebadano podobną grupę pracowników tego zakładu, gdzie koronawirusa ma obecnie 80 osób.

Chwałowice to trzecia - obok kopalń Bielszowice i Silesia - kopalnia, gdzie w ostatnim czasie na szeroką skalę prowadzone są badania przesiewowe pod kątem SARS-CoV-2.

We wtorek przebadano kolejną 300-osobową grupę górników z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. "W Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia na 300 przetestowanych próbek 35 osób okazało się być zakażonych. Jeszcze dziś ma zapaść decyzja co do dalszych działań w tej kopalni" - podała rzeczniczka wojewody.

Według porannych informacji przedstawicieli PG Silesia, wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się dotąd 201 osób (wobec wtorku wzrost o 2 przypadki), z których 36 osoby wyzdrowiało. Nadal choruje 165 pracowników, a 101 przebywa w kwarantannie. Badania przesiewowe potwierdziły kolejne przypadki zachorowań wśród pracowników Silesii.

W środę nadeszły także wyniki testów prowadzonych dzień wcześniej w rudzkiej kopalni Bielszowice, gdzie - według porannych danych Polskiej Grupy Górniczej - zachorowało łącznie 361 osób. "Na 444 próbek przebadanych w ramach wczorajszych testów, 38 próbek jest dodatnich" - podała Kucharzewska. W środę wymazy do badań są pobierane od blisko 700 kolejnych pracowników kopalni Bielszowice.

Według porannych danych trzech spółek węglowych, aktualna liczba górników zmagających się - w większości bezobjawowo - z koronawirusem wynosi 830: 553 w Polskiej Grupie Górniczej, 112 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i 165 w kopalni Silesia. Ponad 90 proc. wszystkich górników zakażonych od początku epidemii już wyzdrowiało.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - do środy koronawirusa wykryto u 15 tys. 780 osób (w środę poinformowano o 183 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 387 zmarło. W regionie wyzdrowiało 13 tys. 527 osób, czyli ponad 85,7 proc. wszystkich zakażonych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.