W październiku wzrost krajowych cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa

fot: Krystian Krawczyk

Na wycofywanie się ze sformułowań dotyczących węgla i innych paliw kopalnych nalegają m.in. Arabia Saudyjska, Indie, Rosja i kilka innych krajów

fot: Krystian Krawczyk

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w październiku br. wzrosły o 0,5 proc. wobec września, a wzrost cen surowca dla ciepłownictwa wyniósł 3,4 proc. - podała w środę Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).

Krajowy węgiel dla energetyki był w dziesiątym miesiącu 2021 r. tańszy niż przed rokiem, a węgiel dla ciepłownictwa - droższy.

Na rynkach międzynarodowych tegoroczny październik był kolejnym miesiącem wzrostu cen węgla, które w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) były o ponad 320 proc. wyższe niż przed rokiem. W odniesieniu do września ceny węgla energetycznego o wzorcowych parametrach w portach ARA wzrosły w październiku br. o 38,6 proc.

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał w środę wartości, jakie osiągnęły w październiku br. indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

Z najnowszych danych wynika, że w dziesiątym miesiącu tego roku polski węgiel dla energetyki był średnio o 6 proc. tańszy niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, natomiast w odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni wzrost wartości indeksu rok do roku wyniósł 5,2 proc.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

W październiku br. średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła 246,37 za tonę, wobec 245,17 zł za tonę we wrześniu i 248,52 zł za tonę w sierpniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w październiku było to 11,34 zł za gigadżul energii, wobec 11,36 zł za gigadżul miesiąc wcześniej.

Indeks cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) osiągnął w październiku 320,29 zł za tonę, wobec 309,72 zł za tonę we wrześniu i 291,29 zł za tonę w sierpniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w październiku było to 12,96 zł za gigadżul energii wobec 12,75 zł miesiąc wcześniej.

Krajowe ceny węgla, będące w większości następstwem bezpośrednich umów producentów z odbiorcami, nie odzwierciedlają obserwowanego w ostatnich miesiącach dynamicznego wzrostu cen na międzynarodowych rynkach. W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów cenowych wyniosła w październiku 71,94 USD za tonę węgla dla energetyki oraz 82,22 USD za tonę węgla dla ciepłownictwa, znacznie poniżej rynkowych cen w portach ARA.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.

Enea zabezpiecza dostęp do gazu z terminalu na Bałtyku i wkracza na globalny rynek

Enea uzyskała rezerwację mocy w terminalu gazowym FSRU 2. Oznacza to zabezpieczenie dostępu do infrastruktury, która umożliwi odbiór skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego drogą morską. To kolejny ważny krok w realizacji strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu oraz wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Grupy Enea. 

Jest porozumienie w górniczej spółce w sprawie pełnej realizacji funduszu płac

Dwunastu centralom związkowym reprezentującym załogę Polskiej Grupy Górniczej i zarządowi spółki udało się zawrzeć porozumienie w sprawie pełnej realizacji niewykonanego funduszu płac przewidzianego na pierwsze półrocze 2026 roku. Górnicy otrzymają swoje pieniądze wraz z pensją za czerwiec.

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.