W niedzielę mecz o mistrzostwo!

Wiertpol Katowice jest o krok od mistrzowskiego tytułu. Na drodze stoi Lechia Wujek, która musi wykonać dwa kroki, żeby wygrać rozgrywki. Najdalej od pierwszego miejsca jest Energoinstal, ale też ma teoretyczne szanse na triumf.

Najciekawszym meczem 12. kolejki Śląskiej Ligi Amatorów była konfrontracja Energoinstalu z Wiertpolem na bocznym boisku obiektu Zagłębia Sosnowiec. Wprawdzie spotkanie zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem Wiertpolu, jednak mylne byłoby stwierdzenie, że miało jednostronny przebieg. Goście, mający w składzie Łukasza Stefankiewicza i Bogdana Kiszela, byli po prostu zabójczo skuteczni. Nieźle zagrał też bramkarz tej drużyny - Marcin Barański, który wprawdzie dał sobie raz wrzucić piłkę za kołnierz, ale później kilka razy uratował Wiertpol przed utratą gola. Zresztą, nie tylko on...

Kto wie, jak zakończyłoby się to spotkanie, gdyby nie znakomita interwencja Grzegorza Kurka na początku drugiej połowy? Przy wyniku 1:1 Piotr Przybyła - najlepszy piłkarz Energoinstalu w tym meczu - przedarł się lewą stroną i strzelił obok Barańskiego. Zmierzającą do siatki piłkę z linii bramkowej wybił właśnie Kurek, który pojawił się na boisku jako zmiennik. W kolejnych minutach gole Łukasza Stefankiewicza rozstrzygnęły spotkanie. „Dzidzi” (choć wzrostem wcale nie grzeszy) celną główką wykończył rzut rożny. W tym momencie Piotr Michalski wstrzymał zmianę (Stefankiewicz sygnalizował kontuzję) i miał nosa - chwilę później „Dzidzi” po raz drugi trafił do siatki.

Dzieła zniszczenia dopełnił Bogdan Kiszel, od którego młodsi koledzy powinni się uczyć, jak wywierać presję na obrońcach.

W pozostałych spotkaniach emocji nie było, a w jednym nie było nawet gry. Śląsk oddał walkowerem trzy punkty Lechii, bo nie miał kto grać, a Bar zrobił to, co robi od początku rozgrywek - zebrał kolejne baty.

W najbliższą niedzielę emocje sięgną zenitu. O godzinie 13.30 na boisku HKS-u Szopienice (sztuczna nawierzchnia) bój o tytuł mistrzowski stoczą te drużyny, które rywalizują ze sobą od kilku lat - Wiertpol Katowice i Lechia Wujek. Wiertpolowi wystarczy remis, ale wtedy musi wygrać ze Śląskiem w ostatniej kolejce. Zwycięstwo zapewni Wiertpolowi obronę tytułu bez względu na wynik ostatniego spotkania. Lechia, żeby myśleć o mistrzostwie, musi ten mecz bezwzględnie wygrać. Szanse Energoinstalu można rozpatrywać w kategoriach cudu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.