W najnowszej Górniczej o kobietach w sektorze węgla kamiennego oraz o zmaganiach o Puchar Ministra Energii

fot: ARC

fot: ARC

Ile kobiet pracuje w polskim górnictwie węgla kamiennego? - odpowiedź na to pytanie będzie można znaleźć w najnowszym numerze Trybuny Górniczej, która ukarze się w czwartek, 7 marca, a więc dzień przed Dniem Kobiet. Z tej właśnie okazji w najnowszym wydaniu poświęcimy uwagę piękniejszej stronie branży wydobywczej.

Przedstawimy Wiolettę Woźniczkę, która jest sztygarem w zakładzie mechanicznej przeróbki węgla w kopalni Wujek. W katowickim zakładzie pracuje już pięć lat.

W nowym numerze informujemy także w wynikach Polskiej Grupy Górniczej za 2018 r. oraz o umowie, którą największa spółka górnicza w Unii Europejskiej zawarła z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Projekt Geo-Metan ma m.in. zwiększyć bezpieczeństwo w kopalniach poprzez ujmowanie metanu przed eksploatacją węgla.

Zachęcamy także do lektury rozmowy z prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej Danielem Ozonem. Menedżer w rozmowie z red. Jackiem Madeją mówi m.in. o wynagrodzeniach, dywidendzie oraz o kombajnie urabiająco-kotwiącym, który ma trafić do kopalni Budryk.

- Projekcje analityków, z którymi współpracujemy, zakładają pewne spadki cen. myślę jednak, że 2019 również będzie dla nas dobrym rokiem – ocenia prezes JSW.

Za nami już XXVIII Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Nadszedł zatem czas podsumowań i refleksji. Z TG podzielił się nimi dr Jerzy Kicki, szef Komitetu Organizacyjnego SEP.

- Tegoroczna Szkoła zgromadziła rekordową liczbę uczestników – ponad 550 osób, które wzięły udział w trzynastu sesjach tematycznych: od rozpoznania złóż poczynając, na likwidacji kopalń kończąc, dwóch panelach dyskusyjnych oraz czterech warsztatach szkoleniowych. Wygłoszono ponad 120 referatów – mówi dr Kicki.

W nowym numerze przyglądamy się także nakładom jakie w PGG są przeznaczone na działania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Z roku na rok spółka wydaje na ten cel coraz więcej środków. Obecnie w skali roku na pracownika jest to ponad 18 tys. zł. Przypomnijmy, że w PGG zatrudnionych jest blisko 43 tys. osób.

W tym wydaniu TG dział Po Szychcie zdominował sport. W końcu w weekend odbyły się zawody branży górniczej w slalomie gigancie o Puchar Ministra Energii. Na stoku stacji narciarskiej Cieńków w tym roku zameldowało się 235 zawodników.

5 złotych medali, 2 srebrne i 1 brązowy w 9 startach – takim dorobkiem za 2018 r. może pochwalić się Łukasz Kubiak, mistrz sportów walki, górnik z kopalni Jankowice. Fighter na naszych łamach podsumowuje minione 12 miesięcy.

Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl Gospodarka - Ludzie. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.