W miejsce węgla - wodór

1742466466 elektr rybnik pgegiek

fot: PGEGIEK

Po 50 latach do Rybnika wkracza nowa technologia

fot: PGEGIEK

Na terenie budowy elektrowni w Rybniku zakończony został montaż turbiny gazowej, która wraz z generatorem wyprodukuje około 593 MWe. To jedno z największych tego typu urządzeń w Europie, które od 2027 r. zapewni bezpieczne dostawy energii elektrycznej dla 2 mln odbiorców w Polsce.

- Budowana przez PGE elektrownia gazowa o wartości około 3,6 mld zł jest obecnie jednym z największych projektów energetycznych w kraju. Tym bardziej cieszy nas, że liderem konsorcjum, które realizuje tę inwestycję, jest polska firma. Prowadzone w Rybniku przedsięwzięcie przyczynia się bezpośrednio do rozwoju tego regionu i tworzenia nowych miejsc pracy. Aktualnie na jego terenie pracuje ok. 500 pracowników, a w okresach szczytowych całej inwestycji będzie to nawet 1200 osób - mówi Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Dostarczona w ostatnim czasie na teren budowy i zamontowana turbina gazowa jest sercem powstającej Elektrowni PGE Nowy Rybnik. To tutaj zachodzić będzie najważniejszy proces – przetwarzanie paliwa gazowego na energię mechaniczną, która napędzając generator, wytworzy prąd dla 2 mln odbiorców w Polsce - dodaje.

- Powstająca elektrownia staje się jednym z symboli naszego miasta. Po 50 latach do Rybnika wkracza nowa technologia, która bierze pod uwagę zarówno postęp technologiczny, ochronę środowiska, jak i potrzeby społeczne rybniczan. To przedsięwzięcie jest ogromną szansą dla naszego miasta, ale też całego regionu – podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Blok gazowo-parowy w Rybniku będzie największym i najbardziej sprawnym blokiem tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie. W przyszłości możliwe będzie zastosowanie w bloku współspalania wodoru wraz z paliwem gazowym. Inwestycja spełni również najbardziej restrykcyjne limity emisyjne, wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Wskaźnik emisyjności nowego bloku jest trzykrotnie niższy niż węglowych Elektrowni Rybnik i wynosi 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej. Oznacza to, że emisja pyłu i tlenków siarki zostanie ograniczona niemal do zera, co istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim.

Planowany termin zakończenia inwestycji to przełom 2026 i 2027 r. Elektrownia PGE Nowy Rybnik posiada 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r. Inwestycję realizuje konsorcjum firm w składzie Polimex Mostostal i Siemens Energy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.