W mediach: Trybuna Górnicza na stulecie Niepodległej

1541597802 tg45 czolowka

fot: Wydawnictwo Górnicze

fot: Wydawnictwo Górnicze

Pod znakiem jubileuszu stulecia polskiej niepodległości odbyła sie w zeszłą sobotę, 3 listopada, na Jasnej Górze wielka debata energetyczna z udziałem przedstawicieli rządu, resortu energii, ludzi nauki i sektora przemysłowego. Obszerną relację z tego wydarzenia zamieszcza w najnowszym numerze tygodnik "Trybuna Górnicza". 

– Cały cykl zdarzeń organizowanych w tym roku przez Ministerstwo Energii domyka się właśnie na Jasnej Górze. To rok szczególny, bo związany z rocznicą odzyskania niepodległości. Nasi przodkowie
pokazali determinację i umiejętność podejmowania śmiałych decyzji – mówił podczas otwarcie konferencji w Częstochowie Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

– Polska zaczyna być aktywna. Nowoczesne państwo, innowacje w przemyśle. W pewnych obszarach stajemy się liderami w Europie – podkreślał.

W kontekście nadchodzącego w grudniu w Katowicach szczytu klimatycznego COP24 rozważano problemy bezpieczeństwa energetycznego Polski, prognozowano udział węgla w miksie energetycznym i przyszłe, wzrastające silnie zapotrzebowanie na moc. Unijnej akcji dekarbonizacyjnej przeciwstawiano polską koncepcję redukcji emisji i równoważenia ich pochłanianiem gazów cieplarnianych. Rozprawiano się z mitami ekologicznymi. Fragmenty najważniejszych debat i wystąpień - w 45. numerze "Trybuny Górniczej".

"Poszli po wzniosie" to tytuł artykułu w cyklu tygodnika o załogach kopalń. Tym razem - o górnikach z oddziału G-4 kopalni Budryk, którzy mają wkrótce fedrować w najgłębiej położonej ścianie w polskim górnictwie węgla kamiennego.

Przed finałem konkursu Polskiej Grupy Górniczej "Pracuj bezpiecznie", który odbędzie się 15 listopada, w Mysłowicach wyłoniono dziesiątkę zwycięzców półfinału. Na łamach "Trybuny Górniczej" prezentujemy pracowników, którzy zmierzą się o tytuł mistrza bhp i czek na 10 tys. zł - główną nagrodę konkursu.

O śląskim węglu w II Rzeczpospolitej, gdy młodemu państwu przypadły w sumie 53 kopalnie z 67 w górniczym regionie, przeczytamy w tekście Aldony Minorczyk-Cichy, która odświeża historię początków górnictwa w Polsce po 1918 r. i plebiscycie oraz perypetie związane np. z przebiegiem granicy państwowej wskroś złóż.

Jak stulecie odzyskania niepodległości uczci Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w katowickiej kopalni Wujek - dowiemy się z najnowszego numeru "Trybuny Górniczej".

W rocznicowym i świątecznym nastroju zapraszamy do lektury! Tygodnik dostępny już w czwartek, 8 listopada, w kioskach górniczych miejscowości i na bramach kopalń.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.