W mediach: Polska Wodorowa w Trybunie Górniczej

1540908891 tg44

fot: Wydawnictwo Górnicze

fot: Wydawnictwo Górnicze

W dniu Wszystkich Świętych znicze zapłoną także na grobach tragicznie zmarłych górników. W ciągu ostatnich 10 miesięcy w polskich kopalniach węgla kamiennego śmierć poniosło 14 pracowników - w najnowszej "Trybunie Górniczej" wspominamy ich w artykule pt. "Odeszli na wieczną szychtę".

Polska Wodorowa to nazwa nowego zespołu parlamentarnego, który przed tygodniem po raz pierwszy obradował w Warszawie. Wodór może być paliwem przyszłości, które zastąpi ropę naftową, a pionierskie kroki w tej rewolucji paliwowej w Polsce stawia Jastrzębska Spółka Węglowa. O jej planach i programie "Polska Wodorowa" przeczytamy w specjalnym dodatku do najnowszego numeru tygodnika.

Kopalnia Pniówek fedruje już pięcioma ścianami. Lecz na tym nie kończą się możliwości pawłowickiego zakładu. W przyszłym roku dojdzie szósty front wydobycia - relacja z Pniówka o gruntownej zmianie organizacji pracy w tekście pt. "Ekspresowa zmiana ścian".

Już w najbliższą niedzielę, 4 listopada, zaczną obowiązywać nowe przepisy o jakości węgla, w tym - obowiązki handlujących paliwami w składach. Za ich naruszenie może grozić sprzedacom grzywna od 10 tys. zł do nawet jednego miliona zł! Czy wszyscy właściciele składów węglowych zdążyli przygotować się do tych ważnych zmian? Sprawę opisujemy w "Trybunie Górniczej" w artykule pt. "Rewolucja w składach węgla".

Na początku października minął rok rozpoczęcia w Jaworznie budowy szybu Grzegorz, przy której - dla podniesienia bezpieczeństwa zgłębiania - stosowana jest metoda mrożenia górotworu. Na jakim etapie znajduje się ta ważna inwestycja w spółce Tauron Wydobycie - opisujemy w najnowszej "Trybunie Górniczej" w tekście pt. "Grzegorz się buduje".

Z powierzchni ziemi znikła przed kilkoma dniami ostatnia z wież szybowych kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu, której likwidacja ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Fotoreporter "Trybuny Górniczej" Maciej Dorosiński uwiecznił ostatnie minuty wieży szybu Karol i operację burzenia potężnej konstrukcji. Po ostatnim zakładzie górniczym w Zagłębiu Dąbrowskim pozostanie wieża szybu Kazimierz
I oraz wybrane budynki, które mają zostać przekazane miastu.

Przed tradycyjną Barbórką zaciekawienie pracą górników wzrasta nawet wśród najmołodszych. Z myślą o nich powstała książka pt. "Barbórka Tosi, czyli opowieść o tym, jak mała dziewczynka wiedza podziemia kopalni". Jej autorka Joanna Bulek pracuje na co dzień w ruchu Ziemowit, a piękne ilustracje stworzyła Aleksandra Kużmicka. Książkę wydała Polska Grupa Górnicza - pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie wśród pracowników. O ciekawej inicjatywie piszemy w artykule pt. "Górniczy fach w książce dla dzieci".

Z powodu dnia Wszystkich Świętych najnowszy numer "Trybuny Górniczej" trafi do rąk Czytelników dzień wcześniej niż zywkle - już w środę, 31 października. Tygodnik dostępny będzie w kioskach miejscowości górniczych i - tradycjnie dla załóg - na bramach kopalń. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.