W mediach: Bogdanka zmierzy się z rosnącymi kosztami

fot: Maciej Dorosiński

- Górnik Łęczna i Bogdanka są ze sobą związane od początku istnienia klubu. Górnikowi kibicuje regionalna społeczność i pracownicy kopalni. Dlatego bardzo miło mi poinformować, że LW Bogdanka będzie kontynuować współpracę z łęczyńskim klubem - powiedział Artur Wasil, prezes LW Bogdanka

fot: Maciej Dorosiński

Zarząd jedynej kopalni węgla w Zagłębiu Lubelskim pracuje nad zwiększeniem produkcji i już przygotowuje się na gorsze czasy - pisze Barbara Oksińska w poniedziałkowej (4 lutego) "Rzeczpospolitej". W artykule pt. "Rosnące koszty w górnictwie wyzwaniem dla Bogdanki" dziennik opisuje najważniejsze plany podlubelskiej kopalni.

Zeszły rok był dla LW Bogdanka trudny (m.in. z powodu geologii złoża i kosztownych inwestycji w nowe wyrobiska), zysk wyniósł ponad 50 mln zł netto, czyli ponadtrzykrotnie mniej niż rok wcześniej, ale tegoroczne wyniki mają poprawić się. Artur Wasil, prezes spółki, potwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że wydobycie wyniesie w tym roku 9,4 mln t węgla, zgodnie ze strategią.

- Nasze obecne inwestycje w chodniki przełożą się na wydobycie za rok-dwa lata - zaznacza prezes LW Bogdanka i dodaje, że doraźnie produkcję można podnosić dzięki poprawie tzw. uzysku.

Właśnie zwiększenie udziału węgla handlowego w stosunku do masy urobku jest priorytetem firmy górniczej na ten rok. Inny filar planu na 2019 r. to m.in.: początek drążenia chodników udostępniających nowe złoże Ostrów. Po trzecie kontrola kosztów, z powodu ryzyka ich lawinowego wzrostu. W ocenie kierownictwa Bogdanki problemem jest m.in. drożenie stali i materiałów, a zatem obudów i części zamiennych do maszyn. Spółka ma zamiar ograniczać też zużycie energii. Zamiast wzrostu wynagrodzeń, pracownikom zaoferowane zostaną benefity (np. pakiety medyczne, program emerytalny).

Mocnym punktem planu na 2019 r. jest poziom cen wynegocjowanych za węgiel w kontraktach - zapewniają kilkunastoprocentowy wzrost przychodów ze sprzedaży. Zarząd Bogdanki spodziewa się dwu-trzyletniej stabilizacji na rynku, ale dostrzega perspektywicznie zagrożenia w imporcie, który - przy dlaszym wzroście - mógłby wypchnąć krajowy surowiec z rynku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.