Motoryzacja: Średni wiek sprowadzanych w marcu aut wyniósł 12,80 roku

fot: Andrzej Bęben/ARC

Niższe ceny benzyny to ogromne koszty dla budżetu

fot: Andrzej Bęben/ARC

W marcu 2023 r., po raz pierwszy od 15 miesięcy, wzrosła liczba rejestracji sprowadzanych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony - wynika z danych instytutu Samar. Średni wiek sprowadzanych w marcu aut wyniósł 12,80 roku.

Zgodnie z opublikowanym w środę przez Samar raportem o marcowym imporcie, w miesiącu tym zarejestrowano w Polsce 73 356 sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Po raz pierwszy od 15 miesięcy wynik wykazał wzrost - na poziomie 1 proc. - podkreślił Samar. Średni wiek sprowadzanych w marcu aut wyniósł 12,8 roku.

Łącznie w I kwartale 2023 import używanych aut wyniósł 189 364 sztuk, o 4,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Większość sprowadzonych w trzech pierwszych miesiącach roku pojazdów - 172 866 sztuk - stanowiły samochody osobowe, których rejestracje wykazały spadek rok do roku o 3,8 proc. Tegoroczny import samochodów użytkowych - 16 498 sztuk - okazał się o 9,6 proc. mniejszy niż przed rokiem.

Średni wiek aut sprowadzonych w ciągu trzech miesięcy br. wyniósł 12,92 roku. Jak podkreślił Samar, decydujący wpływ na taki wynik ma wiek aut osobowych, który przekroczył 13 lat. Średni wiek importowanego samochodu z silnikiem benzynowych wyniósł 13,86 roku, a w przypadku aut z silnikami Diesla - 11,97 roku. Sprowadzane eletryki miały średnio 5,2 roku.

Najważniejszym źródłem importu są Niemcy, skąd do Polski w I kwartale br. trafiło 100 244 aut, co stanowi 52,9 proc. Na kolejnych miejscach są: Francja - 23 675 sztuk, Belgia - 12 629 sztuk, Holandia - 10 707 sztuk i Stany Zjednoczone - 8 641 sztuk.

W rankingach popularności marek wśród samochodów osobowych pierwsze miejsce zajmuje Volkswagen, a w kategorii aut dostawczych - Renault. Jak jednak zwrócił uwagę Samar, ubiegłoroczny lider importu - opel astra - spadł na drugą pozycję, a pierwszą zajęło audi A4. Na trzecim miejscu znalazł się volkswagen golf. W segmencie pojazdów dostawczych najpopularniejszy jest renault master.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.