W listopadzie zarejestrowano 50 776 nowych aut osobowych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Liderem polskiego rynku nadal jest Skoda. W tym roku klienci kupili i zarejestrowali 20 tys. 958 aut tej marki

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

50 776 nowych aut osobowych i dostawczych zarejestrowano w Polsce w listopadzie br.; to o ok. 2 proc. więcej niż rok wcześniej i o 3,7 proc. mniej niż w październiku br. - podał instytut Samar. Ponad 70 proc. to auta firmowe; blisko 30 proc. zarejestrowali klienci indywidualni.

W środę Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar powołując się na dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) poinformował, że w listopadzie br. zarejestrowano w Polsce 50 tys. 776 samochodów osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. To o 1,99 proc (992 sztuki) więcej niż rok wcześniej oraz o 3,69 proc. (1945 sztuk) mniej niż w październiku tego roku.

Z danych wynika, że od początku tego roku zarejestrowano w sumie 565 389 pojazdów, co oznacza wzrost sprzedaży w 2019 r o 3,09 proc., czyli o 16 972 sztuki.

Wskazano, że utrzymujący się rosnący trend skumulowanej sprzedaży samochodów w 2019 r. (w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r.) jest zasługą aktywności firm. W listopadzie br. firmy kupiły o 2,02 proc. więcej samochodów osobowych niż w listopadzie 2018 r., a mniej o 6,52 proc. niż w październiku br. Udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł 29,22 proc., natomiast udział firm osiągnął poziom 70,78 proc.

Statystyka ta jednak nie uwzględnia osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek cywilnych, które w CEPiK klasyfikowane są w grupie "osób fizycznych". Ponieważ w grupie osób fizycznych mogą również znaleźć się firmy, rzeczywisty rozkład rejestracji pomiędzy obiema grupami klientów może się różnić, jeszcze bardziej zwiększając różnicę pomiędzy nimi.

Instytut podał, że w listopadzie najwięcej samochodów zarejestrowała Skoda (6 028 sztuk), wyprzedzając Toyotę (5 082 sztuk) oraz Volkswagena (4 407 sztuk).

"Tymczasem biorąc pod uwagę jedynie bieżącą dynamikę sprzedaży wykazywaną przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (bez uwzględnienia reeksportu), sytuacja w Polsce w porównaniu z innymi krajami Europy wydaje się być niezła" - wskazano w raporcie. Dodano, że według Stowarzyszenia Europejskich Producentów Pojazdów (ACEA), które w swych statystykach dotyczących polskiego rynku uwzględnia samochody osobowe oraz minibusy, Polska znalazła się na koniec października br. na 7. pozycji wśród 30 rynków Europy.

"Aktualna prognoza na 2020 rok wynosi: 525 tys. rejestracji samochodów osobowych o DMC do 3,5 t oraz 65 tys. sztuk samochodów dostawczych do 3,5 t" - czytamy w komunikacie Samaru.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.