W listopadzie nastąpi ostateczne rozstrzygnięcie w konkursie bhp w Polskiej Grupie Górniczej

fot: Maciej Dorosiński

Górniczy fach wymaga stosowania odpowiedniej odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej. W sumie w roku 2019 na ten cel PGG wydatkowała ponad 40 mln zł

fot: Maciej Dorosiński

Dokładnie za tydzień rozpoczną się półfinały konkursu „Pracuję bezpiecznie” organizowanego w Polskiej Grupie Górniczej. W tym etapie zmagań zmierzy się ze sobą 65 pracowników, którzy będą rywalizować o 10 miejsc w finale konkursu. Jest się o co bić, bo zwycięzca otrzyma czek na 10 tys. zł oraz tytuł mistrza bhp.

Tegoroczne półfinały będą inne od dotychczasowych. Powód jest prosty – pandemia. Do tej pory półfinaliści rozwiązywali test w jednej lokalizacji. W tym roku ze względów bezpieczeństwa oraz aby ograniczyć przemieszczanie się pracowników, wyznaczono pięć miejsc, w których będzie można się zmierzyć z arkuszami zawierającymi 30 pytań.

– Miejsca rozwiązywania testów zorganizowały kopalnie ROW, Ruda, Wujek, Piast-Ziemowit oraz Bolesław Śmiały. W tych lokalizacjach wszyscy o jednej porze otrzymają pytania i będą walczyć o awans do finału. Organizatorzy półfinałów zostali zobowiązani do zachowania reżimu sanitarnego określonego w przepisach prawa powszechnego oraz zarządzeniach wewnętrznych PGG. W razie równej liczby punktów decydował będzie czas rozwiązywania zadań konkursowych, który będzie skrupulatnie pilnowany przez jury. Wyniki dla wszystkich zostaną ogłoszone internetowo poprzez Portal pracownika – tego samego dnia, po sprawdzeniu prac – wyjaśnia Grzegorz Ochman, dyrektor Biura BHP i Szkoleń w PGG, które odpowiada za organizację i przebieg konkursu. Dodaje, że do finału może dostać się 10 pracowników, po jednym uczestniku z każdej kopalni lub zakładu.

Najwięcej przedstawicieli w półfinałach będzie mogła wystawić kopalnia ROW, która składa się z czterech ruchów. W sumie będzie to 17 pracowników. Kolejna będzie kopalnia Ruda, którą będzie reprezentować 9 osób. Siedmiu pracowników będą mogły oddelegować do półfinałów KWK Piast-Ziemowit i KWK Mysłowice-Wesoła. Warto dodać, że mysłowicki zakład już tradycyjnie był liderem w pierwszym internetowym etapie konkursu. Jego pracownicy zdobyli pięć razy więcej punktów niż znajdujący się na drugiej pozycji ruch Chwałowice kopalni ROW. Z tego ruchu pochodził jednak najlepszy oddział. Indywidualnie w pierwszym etapie konkursu bezkonkurencyjny był Aleksander Stachura z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit. Kolejne miejsca przypadły Robertowi Kleserowi z Mysłowic-Wesołej i Damianowi Plucińskiemu z ruchu Piast. Natomiast najaktywniejszym uczestnikiem konkursu został Dawid Sychowski z Mysłowic-Wesołej. Od kwietnia do września zdobył on 114 078 punktów, co oznacza, że w tym czasie rozwiązał blisko 4 tys. testów!

– W tym roku było trudniej kontaktować się z załogami i promować wśród nich konkurs. Dotychczas robiliśmy to również na szkoleniach i kursach, ale te w obliczu pandemii zostały zawieszone. Pomimo tego udało nam się dotrzeć do sporej grupy pracowników. W sumie przez okres pół roku rozwiązali oni ponad 215 tys. testów, co przekłada się na 6,5 mln wyświetlonych pytań. Cieszą nas także logowania z urządzeń mobilnych, które stanowiły ponad 60 proc. aktywności. To oznacza, że pracownicy w wolnych chwilach starali się rozwiązywać testy i poszerzać swoją wiedzę w zakresie bhp. Liczymy, że pandemia nie pokrzyżuje nam planów i uda nam się spokojnie zakończyć tegoroczną edycję. Na pewno finał odbędzie się bez udziału publiczności, ale będziemy go transmitować on-line – mówi dyrektor Ochman.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.