W kwietniu kopalnie wydobyły 4,2 mln t węgla, sprzedały około 4 mln t

fot: Maciej Dorosiński

Najwyższa ilość zalegającego węgla przypada na Polską Grupę Górniczą

fot: Maciej Dorosiński

W kwietniu br. polskie kopalnie wydobyły 4,2 mln t węgla kamiennego, a sprzedały ok. 4 mln t tego surowca - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego rynek węgla i sytuację w górnictwie. To najniższy poziom miesięcznej produkcji i sprzedaży węgla w Polsce.

Produkcja w kwietniu, kiedy kopalnie odczuwały już skutki pandemii koronawirusa, była niższa zarówno w odniesieniu do tegorocznego marca, kiedy wydobycie sięgnęło prawie 5,1 mln t, a sprzedaż 4,5 mln t, jak i wobec kwietnia 2019 r., kiedy wielkość wydobycia przekroczyła 5,3 mln t, a poziom sprzedaży zbliżył się do 4,9 mln t.

Mimo znaczącego spadku wielkości produkcji węgla w kwietniu tego roku, podobnie jak w poprzednich miesiącach część surowca trafiła na przykopalniane zwały, gdzie w końcu kwietnia znajdowało się ponad 7,7 mln t surowca, wobec niespełna 7,6 mln t miesiąc wcześniej. Przed rokiem w końcu kwietnia na zwałach było ok. 2,8 mln t niesprzedanego węgla.

Również w poprzednich miesiącach tego roku węgla na zwałach systematycznie przybywało - w marcu wielkość sprzedaży była ponad 500 tys. t mniejsza od wielkości produkcji w tym okresie, w lutym ponad 700 tys. t, a w styczniu niespełna 1,2 mln t mniejsza.

W minionym roku przez osiem miesięcy wielkość sprzedaży węgla była niższa od wielkości wydobycia w tych miesiącach, zaś największą różnicę - ponad 900 tys. t - zanotowano w maju 2019r. W styczniu br. nadwyżka wydobycia nad sprzedażą była jak dotąd rekordowa.

Najwyższa ilość węgla na zwałach przypada na największego krajowego producenta tego surowca - Polską Grupę Górniczą. W ostatnich tygodniach przedstawiciele tej spółki potwierdzili, że spowodowany pandemią koronawirusa spadek zużycia energii spowodował, że elektrownie zmniejszyły zapotrzebowanie na węgiel.

Jak podała w poniedziałek ARP, w końcu kwietnia br. kopalnie zatrudniały 82,3 tys. osób.

W całym ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln t węgla kamiennego - ok. 1,8 mln t mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż węgla spadła rok do roku o 4,1 mln t, do ponad 58,4 mln t.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

KGHM redukuje zasolenie wód odprowadzanych do Odry

Koncern KGHM Polska Miedź ograniczył ilość soli odprowadzanej w wodach kopalnianych do Odry i kontynuuje prace w tym zakresie. Prace nad budową instalacji odsalających są utrudnione przez zmiany poziomu mineralizacji wód - poinformował PAP rzecznik prasowy spółki Artur Newecki.

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.

Ta kopalnia zwiększy dostawy węgla dla ORLENU

LW Bogdanka podpisała aneks do umowy na sprzedaż węgla ze spółką ORLEN Termika. Kontrakt ten obowiązuje od 2018 roku i dotyczy dostaw paliwa głównie do Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie