W środę GUS poinformował, że produkcja przemysłowa w listopadzie 2023 r. spadła o 0,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,2 proc.

1567430115 wykres ihsmarkit

fot: ARC/ihsmarkit.com

Wskaźnik przemysłowy PMI dla Polski wzrósł w sierpniu, ale długo utrzymuje się w niskich stanach (poniżej 50 pkt.)

fot: ARC/ihsmarkit.com

Ożywienia produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach, pomimo zadyszki w listopadzie, spodziewają się analitycy PKO BP. W środowym komentarzu do danych GUS wskazali, że sprzyjać temu będzie ożywienie konsumenckie wywołane wzrostem realnych płac w kraju i strefie euro.

W środę Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa w listopadzie 2023 r. spadła o 0,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,2 proc.

Według analityków PKO BP produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 0,7 proc. wobec wzrostu o 1,9 proc. r/r w październiku, mimo jednego dnia roboczego więcej niż przed rokiem. Słabszy od oczekiwań wynik to efekt 2-procentowego spadku produkcji w przetwórstwie i niższego popytu zagranicznego - ocenili.

Analitycy zaznaczyli, że w dalszym ciągu oczekują ożywienia produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach, pomimo chwilowej zadyszki w listopadzie. Sprzyjać temu będzie rozkręcające się ożywienie konsumenckie (wzrost realnych płac) w kraju i strefie euro (bodziec dla branż eksportowych), chociaż wyzwaniem dla części eksporterów może być silny złoty - wskazali.

Ich zdaniem za listopadowy spadek produkcji w dużej mierze odpowiadała słabość przetwórstwa (-2,0 proc. r/r) przy solidnym wzroście w energetyce (11,9 proc. r/r) i wolniejszym w górnictwie (1,6 proc. r/r). Szacujemy (dane utajnione z powodu tajemnicy statystycznej), że do spadku produkcji w przetwórstwie przyczyniła się m.in. branża naftowa (po dwóch miesiącach silnych wzrostów), co mogło być reakcją na dostosowania cenowe w tej branży - wskazali.

Zwrócono uwagę na systematycznie pogarszanie się sytuacji w segmencie dóbr konsumpcyjnych trwałych - pogłębiają się spadki produkcji urządzeń elektrycznych (-26,5 proc. r/r), komputerów i wyrobów elektronicznych (-13,0 proc. r/r). Coraz słabiej radzi sobie też branża maszynowa (-6,6 proc. r/r). Jasną gwiazdą w przetwórstwie pozostaje branża transportowa - szybciej rosła zarówno produkcja w motoryzacji (+10,2 proc. r/r) jak i produkcja pozostałego sprzętu transportowego (kolej, statki, pojazdy wojskowe; 31,9 proc. r/r) - dodano w komentarzu.

Analitycy dodali, że oczekują stopniowego ustępowania deflacji cen produkcji sprzedanej, przy czym - jak podali - ich wzrost w ujęciu rocznym pojawi się zapewne dopiero w połowie 2024.

W komentarzu zaznaczono, że deflacja PPI w listopadzie pogłębiła się do 4,7 proc. r/r z 4,2 proc. r/r w październiku, a w ujęciu miesięcznym poziom cen produkcji sprzedanej spadł o 0,8 proc. m/m. W przetwórstwie ceny obniżyły się o 1,7 proc. m/m. Deflacja bazowa PPI (w przetwórstwie bez branży naftowej) zmniejszyła się do 7,2 proc. r/r z 7,9 proc. r/r w październiku - podano. 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.