W Katowicach dyskutowano o energetyce i górnictwie

Sciazko GAL

fot: Jarosław Galusek

Obawiam się, że myśl polityczna wyprzedziła rzeczywistość - akcentował Marek Ściążko

fot: Jarosław Galusek

Inwestycje w polskiej energetyce i ich uzależnienie od zapisów pakietu klimatycznego, technologie dotyczące wychwytywania i składowania dwutlenku węgla oraz ich wpływ na cenę energii elektrycznej a także rola węgla w zagwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju, to kwestie jakie nurtowały uczestników piątkowej konferencji w Katowicach.

- Dwie kwestie są oczywiste: ekologia jest wielkim wyzwaniem a węgiel przez wiele lat będzie podstawowym paliwem w Polsce. Powinniśmy jednak pójść w stronę dywersyfikacji źródeł energii. Normy ekologiczne należy oczywiście wdrażać, problematyczna jest jednak kwestia czasu, w jakim się to stanie. Trzeba sobie powiedzieć, że technologie wychwytywania dwutlenku węgla nie są technologiami komercyjnymi i do momentu wdrożenia ich do codziennej praktyki upłynie sporo czasu – rozpoczął dyskusję Piotr Kukurba, dyrektor rozwoju ESB International w Polsce.

Na fakt, że ceny za uprawnienia do emisji będą rosły i będzie to czynnik decydujący o opłacalności inwestycji w elektroenergetyce zwrócił z kolej uwagę Bolesław Jankowski, wiceprezes firmy doradczej Badania Systemowe Energ-Sys.

- Do 2020 roku nie ma alternatywy dla elektrowni węglowych, a spowolnienie gospodarcze przełoży się na zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Popyt nie wzrośnie o 10 tys. MW, co zapisano w Polityce energetycznej państwa. Budowa elektrowni węglowych jest jednak bardzo ryzykowna, a pozyskanie finansowania na ten cel może być w istniejących uwarunkowaniach politycznych bardzo trudna. Dziwię się że rząd zgodził się na rozwiązania pakietu klimatycznego, zagrażają one bezpieczeństwu energetycznemu Polski - stwierdził.

Jestem za a nawet przeciw – podsumował dyskusję o przystosowaniu technologicznym energetyki do norm ekologicznych Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Z jednej strony, chcę być częścią cywilizowanego świata upominającego się o ekologię z drugiej obawiam się, że myśl polityczna wyprzedziła rzeczywistość.

Konferencję „Górnictwo/Energetyka” zorganizowało Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.