W Górniczej wyniki PGG i JSW oraz ambitne plany inwestycyjne węglowych spółek

fot: ARC

fot: ARC

Wyniki finansowe Polskiej Grupy Górniczej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej to główne tematy, które poruszymy na łamach nowego numeru Trybuny Górniczej. Nowy numer do rąk naszych Czytelników oddamy w czwartek, 21 marca.

Obie spółki zakończyły 2018 r. z zyskiem. PGG wypracowała 493 mln zł, a JSW 1,76 mld zł. Firmy w czasie swoich konferencji wyników przedstawiły także dane dotyczące zrealizowanych i planowanych inwestycji. PGG chce inwestować m.in. w nową kopalnię, fotowoltaikę i zgazowanie węgla.

W nowym numerze nie mogło zabraknąć informacji prosto z zakładów górniczych.

W kopalni Budryk w Ornontowicach wybrana specbrygada szykuje się do obsługi kombajnu urabiająco-kotwiącego Bolter miner, który w sierpniu ma trafić do zakładu należącego do JSW.

- Sama technologia została sprawdzona w wielu krajach świata: Australii, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Indiach, a także w sąsiednich Czechach. Będziemy pierwszą spółką wydobywczą w polskim górnictwie, która zastosuje samodzielną obudowę kotwową w takiej postaci. Ten fakt dodatkowo nas mobilizuje – mówi Adam Domżoł, kierownik robót górniczych w kopalni Budryk.

Opisujemy także jak przebiega realizacji strategicznej inwestycji Taurona Wydobycie, czyli szybu Grzegorz. Ma on usprawnić pracę Zakładu Górniczego Sobieski i wydłużyć efektywne wydobycie o co najmniej 50 lat. Wieże szybową już widać z autostrady A4. Ma na razie 30 m, a jej docelowa wysokość ma wynieść 52 m. Jest ona szczególna, bo po raz pierwszy w historii polskiego górnictwa szyb budowany jest w wieży ostatecznej, a zatem będzie ona wykorzystywana zarówno podczas głębienia szybu, jak i po oddaniu go do użytkowania.

Wyjaśniamy również co oznacza nazwa „Murcki głębokie”. Kryje się pod nią złoże węgla, które w niedalekiej przyszłości ma eksploatować kopalnia Murcki-Staszic. Według szacunków do wydobycia jest ok. 100 mln t węgla. Więcej o tym perspektywicznym złożu w tekście red. Kajetana Berezowskiego.

Jednym z niebezpieczeństw występujących w kopalniach jest woda. Dlatego niezbędne jest jej pompowanie. Jednym z zadań przypisanych Spółce Restrukturyzacji Kopalń jest ochrona czynnych zakładów przed tym żywiołem. O tym jak prowadzi się takie działania możemy przeczytać w materiale red. Jacka Madei.

Zachęcamy także do lektury tekstu o prawdopodobnie najstarszym byłym górniku w Polsce. Dezyderiusz Kwiatek ma 103 lata i pracował przed laty w oddziale szybowym w Kazimierzu-Juliuszu. Opowiedział nam jak wyglądała praca w kopalni w czasie wojny i po niej. Pan Dezyderiusz to nie brał udział w Kampanii Wrześniowej oraz był członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej i działał w konspiracji.

W nowym numerze TG nie zabrakło także informacji z regionu. Informujemy o tym, jak województwo śląskie przygotowuje się do uczczenia rocznicy Powstań Śląskich. Atrakcji będzie wiele, ale najważniejszą – wydarzenie multimedialne, w tym wykonanie 31 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie skomponowanego specjalnie na tę okazję utworu Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. Nie zabraknie też wydarzeń o charakterze edukacyjnym i sportowym. Budżet obchodów to ponad 15 mln zł.

Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl Gospodarka - Ludzie. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.