W Górniczej o zarządzie PGG i planach ruchu Chwałowice

fot: ARC

fot: ARC

W nowym numerze Górniczej, który do rąk Czytelników oddamy w piątek, 23 czerwca, przede wszystkim skupiamy się na wyborach członków zarządu największej spółki węglowej, czyli Polskiej Grupy Górniczej. Rada Nadzorcza postawiła na kontynuację i nie doszło do żadnych roszad w gronie menedżerów spółki. Status quo także w śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Szefem związku na kolejna kadencję będzie Dominik Kolorz.

Przyglądamy się także ambitnym planom górników z ruchu Chwałowice, który w tym roku obchodzi jubileusz. Materiał na ten temat przygotował red. Kajetan Berezowski.

- Naszym zadaniem jest wydobycie 2 186 000 t węgla ze ścian zlokalizowanych w różnych częściach obszaru górniczego, w granicach którego występuje kilka filarów ochronnych oraz liczne uskoki o znacznych zrzutach, determinujących wybiegi pól eksploatacyjnych – podsumowuje Tomasz Chmiel, kierownik robót ds. wydobycia.

Sprawdzamy także, co dzieje się w kopalni Centrum należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jej likwidacja ma potrwać do końca tego roku. Potem jej infrastruktura zostanie zagospodarowana na rzecz pompowni stacjonarnej. O tym, co obecnie dzieje się w tym zakładzie, napisał red. Maciej Dorosiński.

Informujemy także o spostrzeżeniach strony społecznej. Związkowcy napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wyrazili swój niepokój o miejsca pracy w związku z rosnącymi zwałami węgla przy kopalniach.

Zachęcamy również do przeczytania relacji z konferencji, na której przedstawiono obecny stan działań w kopalni Pniówek. W kopalni drążony jest chodnik, który ma umożliwić dotarcie do górników, którzy zaginęli w katastrofie w kwietniu 2022 r.

Informujemy także o wielkim powrocie technologii CCS, z którą przed laty wiązano wielkie nadzieje. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach z powodzeniem przetestowali możliwości magazynowania dwutlenku węgla w pokładach węgla z wykorzystaniem odwiertów poziomych. Rozwiązanie ma szansę zastosowania komercyjnego.

W tym numerze nie zabrakło także ciekawych rozmów. Zachęcamy do lektury wywiadów z przewodniczącym Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce Pawłem Wyciślokiem oraz z dr hab. Alicją Krzemień z Zakładu Technologii Eksploatacji, Tąpań i Oceny Ryzyka Głównego Instytutu Górnictwa.

- W naszym fachu to jest tak, że dopóki trwa akcja, dopóty wszyscy podziwiają nasz kunszt, odwagę ratowników, ich poświęcenie, determinację, wysokie kwalifikacje, umiejętności i długo mógłbym jeszcze wymieniać. Lecz kiedy akcja ratownicza dobiega końca, gasną światła fleszy i znikają telewizyjne przekazy, kończą się zapewnienia poprawy sprzętu, zwiększenia stanów osobowych drużyn ratowniczych, czy podwyższenia tzw. dodatków ratowniczych, które od prawie 14 lat pozostają w tej samej wysokości. Nietrudno sobie porównać, jaką wartość w 2009 r. miał dodatek ratowniczy w kwocie 300 zł, czy dodatek za godzinę w akcji ratowniczej w kwocie 24 zł za godzinę, a jaką wartość te dodatki mają obecnie – mówi w rozmowie z TG przewodniczący Wyciślok.

Red. Aldona Minorczyk-Cichy zwróciła natomiast uwagę na zastrzeżenia, jakie Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce wniosło do planowanej nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. Co wzbudziło niepokój samorządowców? O tym w nowym wydaniu Górniczej.

Informujemy też o wystawie zdjęć Stanisława Jakubowskiego, który w czasie swojej kariery zawodowej był także związany z TG. Można ją oglądać do 31 sierpnia w Muzeum Historii Katowic. Nie brakuje na niej zdjęć związanych z przemysłem wydobywczym.

W dziale Po szychcie zapraszamy natomiast do spotkania z psią mamą. Tak mówi o osobie Renata Pavlikova - specjalistka w dziedzinie PR w czeskiej spółce węglowej OKD. Jej największą pasją są wymagające i potężne czworonogi, czyli mastify tybetańskie.

Zapraszamy do lektury.

Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.