W Górniczej o wyborach i przyszłości Śląska

fot: ARC

fot: ARC

Najnowszy numer Górniczej do rąk Czytelników oddamy w czwartek, 16 lipca. Jest on poświęcony m.in. tematowi, którym przez ostatnie kilka dni żyła cała Polska. Był nim wybory prezydenckie, w których ostatecznie zwyciężył urzędujący prezydent Andrzej Duda. Analizujemy m.in. jak głosowali mieszkańcy gmin górniczych.

Informujemy także o zaangażowaniu pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej w akcje krwiodawstwa. Odpowiedzieli oni na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza.

W nowym numerze zastanawiamy się także nad przyszłością Śląska. Czy można sobie wyobrazić ten region bez węgla? Opiniami na ten temat podzielili się z Górniczą dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii oraz dr Jerzy Markowski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. W kontekście przyszłości Śląska poruszamy także temat: jakie branże w regionie mogą zastąpić w górnictwo. Gdzie ludzie po transformacji energetycznej będą mogli szukać zatrudnienia. Jedno jest pewne, że dekarbonizacja na pewno zmieni rynek pracy szczególnie w woj. śląskim.

Zachęcamy także do lektury wywiadu z dyrektorem kopalni Pniówek Józefem Jaszczykiem. Zakład ten został mocno doświadczony przez epidemię koronawirusa. Stwierdzono w nim ponad 1600 zakażeń. Dyrektor Jaszczyk opowiada, jak obecnie wygląda sytuacja w kopalni.

- Załoga powróciła na swoje miejsca pracy i z dużym zaangażowaniem realizuje zadania. Dobre zabezpieczenie frontów robót sprawiło, że uniknęliśmy problemów z ponownym rozruchem. 1 lipca zanotowaliśmy wydobycie rzędu 11,4 tys. t, 2 lipca – 12,61 tys. t, 3 lipca już 13,2 tys. t, a 8 lipca był to poziom 14,5 tys. t. Te liczby mówią same za siebie. Tym samym kopalnia zaczęła realizować plan, a nawet go przekraczać – mówi dyrektor.

Opisujemy także zadanie, z którym musieli się zmierzyć górnicy z Oddziału Robót Szybowych Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych w Bieruniu i z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit. Miejscem ich pracy była nieczynna kopalnia Czeczott.

Przedstawiamy także, jak w kopalni Pniówek działa pompownia głównego odwadniania i jak w kopalni Brzeszcze, należącej do Taurona Wydobycie, rozwijany jest podziemny transport. Opisujemy również jak kopalnia Mysłowice-Wesoła szykuje się do sięgnięcia po nowe złoża. Aby było to możliwe konieczne jest wykonanie skaningu laserowego z powietrza.

W nowym numerze nie zabraknie także historii o tym, jak wygląda górnictwo w innych zakątkach świata. Tym razem Czytelników zabierzemy na Madagaskar, a dokładnie do Ilakaki, gdzie szafiry są obiektem pożądania, a atrybuty nadziei to kołowrót, kilof i worek.

W dziale Po Szychcie w tym tygodniu prezentujemy ratowników na czterech łapach, którzy co miesiąc muszą odbyć ćwiczenia na dole. Obecnie w JSW są cztery psy ratownicze. Dwa z nich brały udział w akcji prowadzonej w maju 2018 r. w ruchu Zofiówka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.