W Górniczej o wstrzymaniu wydobycia i cenach węgla

fot: ARC

fot: ARC

Z związku ze zbliżającym się świętem Bożego Ciała najbliższy numer Górniczej do rąk naszych Czytelników oddamy już w środę, 10 czerwca. W nim skupiamy się przede wszystkim na wstrzymaniu wydobycia w 12 kopalniach w związku z epidemią koronawirusa. Decyzję taką podjął wicepremier i szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.

W nadchodzącym numerze nie zabraknie także informacji prosto z kopalń. Przyglądamy się inwestycjom, które są realizowane w spółce Tauron Wydobycie. Wdrożone działania naprawcze przynoszą efekt i średnie wydobycie w zakładach górniczych spółki przekroczyło 20 tys. t na dobę. Prezentujemy także jak z drążeniem przodków dają sobie rade górnicy z ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka. W ub.r. wydrążyli ponad 10,5 tys. m wyrobisk dołowych. Na bieżący rok zaplanowanych jest do wykonania kolejnych 9895 m. 

Przyglądamy się także cenom węgla. Z wyliczeń okazuje się, że polski węgiel w okresie 2010-2019 był dla energetyki tańszy od importowanego o 42 zł na tonie. Sytuację tę komentują prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej oraz Bogusław Hutek - lider górniczej Solidarności. 

Opisujemy także losy górników, którzy w wyniku epidemii zostali poddani kwarantannie lub izolacji. Oczekiwania na badania, a potem na wynik i uczucie niepewności to tylko niewielka cześć problemów, z którymi przyszło im się zmierzyć. Pokazujemy także, że koronawirus uderzył nie tylko w polskie górnictwie. Dramatyczna sytuacją jest u naszych południowych sąsiadów. Mówi się wręcz, że pandemia przyspieszy pożegnanie z węglem w Czechach. Trudna sytuacja ma także miejsce w USA, na Ukrainie, RPA, Kolumbii, Australii czy w Chinach. Wirus nie oszczędził także węgla brunatnego. O tym wszystkim także w nowym numerze Górniczej. 

Przypominamy, jakie założenia zawierał Program dla górnictwa węgla kamiennego, który przyjęto w styczniu 2018 r. Ile z tego zostało zrealizowane? 

W nowym numerze przedstawiamy także Magdalenę Mazur z ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka, która w zakładzie należącym do JSW, odpowiada za projektowanie przodków.

– Już za pierwszym razem, gdy pojawiłam się na dole, wiedziałam, że ta praca jest moim powołaniem. Nie miałam żadnych oporów przed zjazdem i dłuższym przebywaniem na dole – przyznaje.

W Borynii pracuje także mąż pani Magdaleny, ale co ciekawe, nigdy jeszcze nie mieli okazji spotkać się na szychcie na dole. 

Natomiast w dziale Po szychcie opisujemy pomysł Jacka Parisa - górnika z kopalni Murcki-Staszic i jego żony Moniki. Postanowili bowiem zbudować kopię galara, który kiedyś przewoził węgiel Wisłą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.