W Górniczej o sytuacji w Tauronie i gotowości do szczepień w PGG

fot: ARC

fot: ARC

Związkowcy z Grupy Tauron oczekują pilnego spotkania z nowym prezesem Pawłem Strączyńskim. O sytuacji spółki i jej wynikach finansowych piszemy w nowym numerze Górniczej, którą do rąk Czytelników oddamy w czwartek, 8 kwietnia. Ponadto na pierwszej stronie poruszamy temat szczepień oraz gotowości Polskiej Grupy Górniczej do przystąpienia do rządowego projektu szczepień w zakładach pracy.

Przedstawiamy także, jak w pierwszym kwartale wyglądała sytuacja w górnictwie w zakresie bezpieczeństwa pracy. Od stycznia do marca br. odnotowano trzy wypadki śmiertelne i jeden ciężki. Nadzór górniczy podsumował także poziom bezpieczeństwa pracy w związku z zapaleniem metanu i pożarami. Okazało się, że w ub.r. w polskim górnictwie węgla kamiennego miało miejsce tylko jedno tego rodzaju zdarzenie.

Zachęcamy także do lektury rozmowy z Arturem Wasilem – prezesem Lubelskiego Węgla Bogdanka, który mówi m.in. o nowej strategii, najnowocześniejszej ścianie w polskim górnictwie i przyszłości spółki w kontekście zmian, które mają zachodzić w rodzimym sektorze węgla kamiennego.

- Bogdanka dysponuje zasobami powyżej 2060 r. i to, o czym my dzisiaj możemy powiedzieć, to to, że Bogdanka będzie ostatnią kopalnią, która będzie likwidowana. Bogdanka będzie funkcjonować tak długo, jak długo potrzebny będzie węgiel energetyczny – stwierdził prezes Wasil.

Przedstawiamy również, jak wyglądają gwarancje pracownicze w JSW. Umowa w tej sprawie została podpisana przez zarząd i związki zawodowe. Jej szczegółom przyjrzał się red. Jacek Madeja.

Zmiany związane z transformacją energetyczną obejmą także regiony, gdzie wydobywany jest węgiel brunatny. O tym, jak swoją przyszłość widzą mieszkańcy regionu bełchatowskiego, także będzie można przeczytać w nowej Górniczej.

O zmianach związanych z Zielonym Ładem mówi się także dużo - co nie może dziwić - na Śląsku. Red. Aldona Minorczyk-Cichy przedstawia założenia Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, który został przyjęty przez zarząd województwa w ostatnim dniu marca.

Red. Kajetan Berezowski wyjaśnia natomiast zagadnienie koncesji. Pod tym słowem kryje się decyzja administracyjna dla przedsiębiorcy, ale jak się okazuje, dokument ten może wprowadzić sporo zamieszania.

W dziale Po szychcie przedstawiamy natomiast wielkiego fana koszykówki. Łukasz Ciołczyk na co dzień jest ratownikiem górniczym w ZG Sobieski. Po pracy jest jednak trenerem i w ramach akademii Dream Makers organizuje zajęcia dla najmłodszych adeptów basketu.

– Praca z dziećmi daje wiele radości i satysfakcji. Sam mogę się wiele od nich nauczyć. Celem Akademii jest pokazanie piękna koszykówki i płynących z niej korzyści. Chcemy rozwijać naszych podopiecznych poprzez sport i odciągnąć młode pokolenie od komputera – tłumaczy 32-latek, który przez kilka lat był zawodnikiem MCKiS Jaworzno.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.