Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.90 PLN (+0.54%)

KGHM Polska Miedź S.A.

324.00 PLN (-0.31%)

ORLEN S.A.

127.98 PLN (+0.82%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.62 PLN (+2.21%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (+1.04%)

Enea S.A.

22.58 PLN (0.00%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 728.84 USD (-0.67%)

Srebro

75.96 USD (-2.22%)

Ropa naftowa

103.27 USD (+1.65%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.11%)

Miedź

6.05 USD (-1.39%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.90 PLN (+0.54%)

KGHM Polska Miedź S.A.

324.00 PLN (-0.31%)

ORLEN S.A.

127.98 PLN (+0.82%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.62 PLN (+2.21%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (+1.04%)

Enea S.A.

22.58 PLN (0.00%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 728.84 USD (-0.67%)

Srebro

75.96 USD (-2.22%)

Ropa naftowa

103.27 USD (+1.65%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.11%)

Miedź

6.05 USD (-1.39%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

W Górniczej o przyszłości Śląska i górnictwa

fot: ARC

Najnowsza Górnicza już w czwartek, 10 września

fot: ARC

Jak będzie wyglądać polska energetyka za 10, czy 20 lat? Jak zmieni się Śląsk? Jaka przyszłość czeka górnictwo węglowe w naszym kraju? To pytania, które przewijały się przez sesje tematyczne Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zorganizowanego w minionym tygodniu w Katowicach.

Podczas tej trzydniowej debaty poruszono wiele istotnych dla branży górniczej i energetycznej kwestii, o których szeroko piszemy w najbliższym numerze Trybuny Górniczej. Ukaże się on w czwartek, 10 września.

Komisja Europejska opublikowała nową listę surowców uznanych za krytyczne, między innymi z punktu widzenia Zielonego Ładu. Utrzymał się na niej węgiel koksowy. Co to oznacza dla przemysłu węglowego w naszym kraju? Odpowiedź znajdziemy w zamieszczonym w najnowszej Górniczej wywiadzie z prof. Jerzym Buzkiem, europarlamentarzystą, byłym premierem i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

- Sytuacja górnictwa nie jest łatwa. Wynika to z modelu polityki klimatycznej Unii Europejskiej, której regulacje wpływają na rentowność sektora węgla kamiennego, a dodatkowo mamy spadek popytu na węgiel ze strony energetyki zawodowej – tak obecną kondycję górnictwa w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego ocenił wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Więcej również w najnowszym wydaniu naszego tygodnika.

Na łamach Górniczej relacjonujemy w tym tygodniu także obchody 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych, czyli tzw. urodzin Solidarności. W zorganizowanych na Śląsku obchodach tego jubileuszu uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki. W swoim wystąpieniu stwierdził on, że Solidarność to azymut działania rządu. – To kierunek, który wytycza politykę każdego dobrego rządu – powiedział.

W Trybunie Górniczej staramy się jak najczęściej pokazywać tych, którzy są najbliżej procesu wydobycia węgla. Tym razem na naszych łamach goszczą Górnicy z oddziału MMUD4Z ruchu Ziemowit. Mają pełne ręce roboty. Demontowanie i ponowne montowanie sekcji opanowali do perfekcji.

Zapraszamy też do działu Po szychcie, gdzie w tym tygodniu o swojej niecodziennej pasji opowiada ratownik górniczy Dariusz Nawacki.

Najnowsza Górnicza już w czwartek, 10 września.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tomasz Ślęzak: Europejski przemysł, szczególnie energochłonny, musi przyjąć model chiński rozwoju

Europejski przemysł, szczególnie energochłonny, by mógł być konkurencyjny, musi przyjąć model chiński; chodzi o faktycznie zrównoważony rozwój - ocenił w środę na Europejskim Kongresie Gospodarczym, prezes Węglokoksu Tomasz Ślęzak.

Bogusław Oleksy: Przy technologii, którą dysponuje JSW, jest jej trudno sprostać konkurencyjności

Dobry plan i dobra jego komunikacja są kluczowe do przeprowadzenia transformacji firmy - mówił  na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach p.o. prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej Bogusław Oleksy. Szczególnie akcentował wagę budowania świadomości załogi w tym zakresie.

1714370990 kaczorowski pge facebook

Górniczy gigant prezesa nie zmienia

Rada Nadzorcza PGE GiEK S.A. wybrała w środę nowy zarząd spółki. Prezesem ponownie został Jacek Kaczorowski, dotychczasowy szef spółki.

Onichimowski: System elektroenergetyczny potrzebuje elastyczności

System elektroenergetyczny potrzebuje przede wszystkim elastyczności - mówił w środę na Europejskim Kongresie Gospodarczym szef Polskich Sieci Elektroenergetycznych Grzegorz Onichimowski. Wśród czynników mogących ją zwiększać wskazał na niewielkie dotąd wykorzystanie ciepła z energii z OZE.