W Górniczej o pracach nad planem dla branży

fot: ARC

fot: ARC

Rozmowy na temat planu dla sektora górnictwa węglowego oraz jak neutralność klimatyczna może się odbić na rynku pracy w województwie śląskim – to dwa wiodące tematy w nowym numerze „Górniczej”, którą do rąk Czytelników oddamy w najbliższy czwartek, 6 sierpnia.

Ponadto przedstawiamy sytuację Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia, gdzie w ostatnim czasie przyjęto plan krótkoterminowy. Co to oznacza dla spółki i jej przyszłości wyjaśniamy w nowym numerze.  Opisujemy także jak wygląda sytuacja epidemiczna w śląskich kopalniach.

Wyjaśniamy również jak wygląda służba ratownika górniczego i jakie warunki trzeba spełnić, aby trafić do zastępu. Informujemy także o kolejnej akcji oddawania krwi i osocza, którą zainicjowała Jastrzębska Spółka Węglowa. Podsumowujemy także dotychczasowe działania w tym temacie i zaangażowanie górników w pomoc ludziom, którzy zmagają się z COVID-19.

Zaglądamy także do najgłębszego szybu w Polsce, ktorym dysponuje kopalnia Budryk. Jego eksploatacja to wyzwanie, z którym w ornontowickim zakładzie doskonale dają sobie radę.

Ściana o wybiegu 7 km to na pewno marzenie każdego dyrektora kopalni. Od niedawna funkcjonuje ona w Lubelskim Węglu Bogdance. Obecnie jest najdłuższą ścianą węglową na świecie i jest naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami.

- Do wydobycia ze ściany 1/ VIII/391 przygotowywaliśmy się od kilku lat, zarówno wykonując roboty chodnikowe, jak i opracowując narzędzia cyfrowe. W efekcie będzie to pierwsza w tak wysokim stopniu „inteligentna” ściana w górnictwie węgla kamiennego w Polsce, a także pierwszy przykład tak kompleksowego wykorzystania narzędzi cyfrowych, w tym internetu rzeczy – wyjaśnia prezes Bogdanki Artur Wasil.

Zachęcamy także do lektury wywiadu z dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Grzegorzem Sikorskim, który mówi o sytuacji na rynku pracy w kontekście restrukturyzacji sektora węgla kamiennego.

- Same spółki górnicze zatrudniają obecnie niespełna 80 tys. pracowników. Biorąc pod uwagę, że obecnie w woj. śląskim mamy ponad 1 mln 760 tys. osób, które pracują, sama liczba zatrudnionych w kopalniach nie jest aż tak bardzo znacząca. Natomiast o wiele większy problem robi się już, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że górnictwo to sektor, który generuje dużo miejsc pracy poza kopalniami – mówi dyrektor Sikorski.

W dziale Po Szychcie zachęcamy do spotkania z naszym „starym” znajomym Rafałem „Leonem” Romanikiem, którego poczynania można śledzić w serwisie YouTube. Nasz bohater od pięciu lat eksploruje opuszczone wyrobiska górnicze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.