W Górniczej o powrocie do fedrowania i ludzkiej solidarności

fot: ARC

fot: ARC

Już w czwartek, 2 lipca, do rąk czytelników oddamy najnowszy numer Górniczej. W nim skupiamy się przede wszystkim na powrocie do wydobycia w kopalniach, które trzy tygodnie temu na mocy decyzji rządu wstrzymały produkcję. Ponadto ukazujemy górniczą solidarność, która dociera daleko poza kopalnie. Pracownicy sektora wydobywczego byli grupą zawodową, która w najszerszym stopniu została dotknięta przez epidemię koronawirusa. W końcu na Śląsku ponad połowę zakażonych stanowili górnicy. Oberwało się im za to i z całej Polski spływał na nich hejt, choć byli Bogu ducha winni zaistniałej sytuacji. Teraz jednak nadzieja w górnikach, którzy przeszli już infekcję. Osocze z krwi ozdrowieńców może bowiem przysłużyć się tym, których organizm nie jest na tyle silny, by obronić się samodzielnie przed koronawirusem. 

W najnowszym numerze podsumowujemy także wybory, które odbyły się w ostatnią niedzielę. W wyścigu do Pałacu Prezydenckiego pozostało już dwóch kandydatów - urzędujący prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Kto w II turze przekona do siebie więcej wyborców dowiemy się wieczorem 12 lipca. 

Przedstawiamy także inicjatywą jaką Instytut Pamięci Narodowej przygotował w związku z 40-leciem Solidarności. Przez okres wakacji w 53 miejscach w Polsce zostanie zaprezentowana wystawa pt. "Tu rodziła się Solidarność". 

W nowym numerze nie zabraknie także informacji prosto z kopalń. Przedstawiamy m.in. "lotne brygady". Kto się kryje pod tym nazwą wyjaśnia red. Kajetan Berezowski. Ponadto przyglądamy się pogłębianiu szybu 8 w ruchu Jankowice kopalni ROW. Ma on umożliwić budowę poziomów wydobywczych 880 i 1070. Przedstawiamy również jak dają sobie radę górnicy z gliwickiej Sośnicy. 

Zastanawiamy się także jaka przyszłość czeka energetykę? Czy węgiel jest skazany na odejście w niebyt? O tym jak wygląda dyskusja w tym temacie pisze red. Aldona Minorczyk-Cichy.

Górnictwo kojarzy się nam przede wszystkim z węglem. Na świecie jest jednak kopalina, bez której nie można sobie wyobrazić rozwoju miast. Jest nią piasek. W najnowszym numerze zastanawiamy się nad tym czy grozi nam piaskowy kryzys. Czy może zabraknąć kopaliny, która dla nas wszystkich wydaje się być tak powszechna. Okazuje się, że są miejsca na świecie, gdzie piasek jest bardzo cenny jest deficytowy.

Przyglądamy się także działaniom dotyczącym szkolnictwa zawodowego. Swój program stypendialny będzie kontynuować Jastrzębska Spółka Węglowa, a Polska Grupa Górnicza rozpoczyna czwartą edycje programu "Dobry start z PGG".

Natomiast w dziale "Po szychcie" prezentujemy Andrzeja Adamczyka, który jest encyklopedią rybnickiego górnictwa. Na swoim koncie ma już pięć książek poświęconych kopalniom. 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.