Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 116.00 USD (+0.34%)

Srebro

84.60 USD (+0.23%)

Ropa naftowa

101.13 USD (-0.52%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.25%)

Miedź

5.83 USD (-0.03%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 116.00 USD (+0.34%)

Srebro

84.60 USD (+0.23%)

Ropa naftowa

101.13 USD (-0.52%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.25%)

Miedź

5.83 USD (-0.03%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

W Górniczej o płci pięknej na szychcie i nie tylko

fot: ARC

fot: ARC

Kobiety w polskim górnictwie to temat przewodni najnowszego wydania Górniczej, którą do rąk naszych Czytelników oddamy w czwartek, 11 marca. Zagadnieniu temu poświęciliśmy dodatek, w którym przedstawiamy m.in. postać Malwiny Smulskiej – panią geolog z kopalni Budryk w Ornontowicach.

W nowym numerze relacjonujemy też, jak przebiegają prace nad połączeniem kopalń Staszic i Wujek. Z początkiem tego roku ich „mariaż” stał się faktem na papierze. Teraz trwają roboty, które mają się zakończyć się połączeniem wyrobisk obu ruchów kopalni należącej do Polskiej Grupy Górniczej.

- Wykonanie obydwu wyrobisk pozwoli na przekierowanie nadawy z pola L ruchu Wujek do ruchu Murcki-Staszic, a ponadto na odprowadzenie części zużytego powietrza do szybu V ruchu Murcki-Staszic. Planowane zakończenie tych robót spodziewane jest na początek września tego roku – tłumaczy Grzegorz Rutkowski, zastępca kierownika Działu Przygotowania Produkcji w kopalni Staszic-Wujek.

Red. Kajetan Berezowski przedstawia także jak w Halembie już w latach 90. ubiegłego stulecia górnicy „na taśmie” jeździli do przodka i było to dozwolone. Rudzka kopalnia wróciła do tego sposobu transportu ludzi.

- Każdy górnik jest na tyle sprawny fizycznie, że wsiadanie na taśmociąg przystosowany do jazdy ludzi nie sprawi mu najmniejszego problemu. Choć zajmowanie miejsc odbywa się w trakcie biegu taśmy, nie zanotowaliśmy żadnego wypadku. Tego rodzaju transport jest zgodny z obowiązującymi przepisami – zapewnia Grzegorz Stanik, główny inżynier górniczy w ruchu Halemba kopalni Ruda.

Piszemy również o nadziejach, jakie z wydobyciem węgla koksującego wiąże innych ruch kopalni Ruda, czyli ruch Bielszowice. PGG powołała zespół, który oceni możliwości w tym zakresie. Jest to efekt działań senator Doroty Tobiszowskiej, która skierowała w tej sprawie petycję do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

W najnowszym wydaniu przedstawiamy wyniki konkursu Górniczy Sukces Roku. W kategorii Osobowość Roku uhonorowany został wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. technicznych i operacyjnych dr inż. Artur Dyczko. Kapituła konkursu doceniła jako pracę na rzecz spółki, a także działania jako szefa Sztabu Kryzysowego i prezesa Fundacji JSW.

Przyglądamy się też, jak przebiegają rozmowy wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia ze śląskimi samorządowcami, którzy chcą, aby ich głos - a także postulaty ze strony firm zaplecza górniczego - zostały uwzględnione w czasie prac nad umową społeczną, która ma określić przyszłość naszego regionu. Strona rządowa i strona związkowa mają spotkać się w sprawie dokumentu w tym tygodniu, o czym przypomina red. Jacek Madeja.

Zachęcamy także do lektury rozmowy z socjologiem z Uniwersytetu Śląskiego prof. Markiem Szczepańskim, który badał losy górników przed laty, gdy otrzymali oni odprawy z kopalń.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tereny dawnej kopalni Miechowice czeka potężna transformacja. Co tam powstanie?

"Silesia Bytom Park" to nowy rozdział w historii dawnej kopalni Miechowice. Na 26 poprzemysłowych hektarach pojawi się nowoczesne centrum aktywności gospodarczej. Tereny od SRK kupiło Towarzystwo Finansowe Silesia.

Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w '26 do 3,6 proc.

Agencja Fitch podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2026 r. do 3,6 proc. z 3,2 proc., a w bieżącym roku prognozuje jeszcze jedną, ostatnią obniżkę stóp przez RPP o 25 pb. - podano w kwartalnym raporcie agencji.

Nie takie hałdy straszne, jak je malują

Wokół hałd narosło wiele opowieści o tym, jak potrafią uprzykrzyć życie, jak bardzo trują i niszczą wszystko, co na nich rośnie. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że Europa nie ma autonomii energetycznej

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ponownie uwidoczniła brak pełnego bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenili w opublikowanym w czwartek komentarzu analitycy Allianz Trade. W ich opinii, choć zależność Europy od rosyjskiego gazu uległa poprawie, jest to jednak zastąpienie jednej zależności inną.