W Górniczej o planach rządu i związkowych oczekiwaniach

fot: ARC

fot: ARC

Czy premier Morawiecki przyjedzie na Śląsk i będzie rozmawiać ze stroną społeczną na temat przyszłości górnictwa i energetyki oraz regionu? Na to pytanie wciąż nie poznaliśmy odpowiedzi. Jednak w najnowszym numerze Górniczej - który do rąk Czytelników oddamy w czwartek, 17 września – wyjaśniamy, jakie są oczekiwania strony społecznej i jak prezentują się plany rządu.

O niepewnej i trudnej przyszłości górnictwa węgla kamiennego mówił także metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc w czasie nabożeństwa w Piekarach Śląskich. Hierarcha apelował o dialog i społeczny spokój. W nowym numerze przedstawiamy obszerne fragmenty homilii arcybiskupa.

O rozstaniu z węglem głośno mówi się także u naszych południowych sąsiadów. O tym, jak wygląda sytuacja w Czechach, mówi prezes spółki wydobywczej OKD Vanda Staňková w rozmowie z red. Kajetanem Berezowskim.

O przyszłości polskiej energetyki rozmawiano nie tak dawno w Katowicach. Jednym z głównych aktorów w procesie zmian ma być wodór. Jednak zdaniem ekspertów, zanim udział węgla w miksie energetycznym spadnie do zera, upłynie wiele czasu, a wiatraki na morzu jednak kopalń nie zastąpią. O tym, jakie wizje mają fachowcy, pisze m.in. red. Aldona Minorczyk-Cichy.

W najnowszym numerze prezentujemy także nowatorski system łączności, z którego korzystają ratownicy z kopalni Knurów-Szczygłowice. Bezprzewodowa łączność to pionierskie rozwiązanie w polskim górnictwie.

Przypominamy także o katastrofie, do której doszło 11 lat temu w kopalni Śląsk, gdzie 1050 m pod ziemią zginęło 20 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Skromne uroczystości rocznicowe odbędą się w piątek, 18 września. Najpierw zostanie odprawiona msza w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach, a potem pod pomnikiem znajdującym się przy kopalni zostaną złożone kwiaty.

W nowej Górniczej”przedstawiamy także dalsze losy obiektów po zlikwidowanej kopalni Kazimierz-Juliusz. Spółka Restrukturyzacji Kopalń wyraziła zgodę na przekazanie pokopalnianych zabudowań gminie Sosnowiec. Wszystko wskazuje, że proces ten zakończy się jeszcze w tym roku.

Zachęcamy także do industrialnej turystyki z naszą gazetą. Opisujemy, jak działa największa kopalnia odkrywkowa świata, która znajduje się w USA oraz jak wygląda podziemna turystyka w Jeleniej Górze. Ponadto przypominamy, że tegoroczna Industriada odbędzie się jesienią.

Natomiast w dziale po szychcie przyglądamy się historii kopalni Ziemowit, która posiada swoją Izbę Tradycji. Dzięki niej można odbyć swoistą podróż w czasie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.