W Górniczej o finansowaniu PGG i PKW oraz o ruchu Jankowice

Jaki był finał rozmów między związkowcami a stroną rządową o finansowaniu sektora górnictwa węglowego? Na jakie inwestycje stawia ruch Jankowice? Co nowego w sprawie sytuacji JSW? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 24 kwietnia.

fot: ARC

fot: ARC

Jaki był finał rozmów między związkowcami a stroną rządową o finansowaniu sektora górnictwa węglowego? Na jakie inwestycje stawia ruch Jankowice? Co nowego w sprawie sytuacji JSW? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 24 kwietnia.

W tym numerze TG nasz czołówkowy materiał dotyczył rezultatu spotkania, które miało miejsce w poniedziałek 20 kwietnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Minister energii zaprosił tam liderów związków zawodowych na rozmowy w sprawie finansowania sektora górnictwa kamiennego w 2026 roku.

„Zarówno my, jak i zarządy Polskiej Grupy Górniczej oraz Południowego Koncernu Węglowego, otrzymaliśmy od przedstawicieli rządu zapewnienie o finansowaniu spółek do końca roku. Pomimo tych deklaracji, pogotowie strajkowe we wszystkich zakładach zostaje utrzymane do czasu, aż środki faktycznie wpłyną na konta” – powiedział po spotkaniu Bogusław Hutek, przewodniczący „Solidarności" w PGG i szef Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „S". O ważnych rozmowach piszą red. Monika Krężel i red. Tomasz Czoik w tekście „A w maju powiem: Sprawdzam”.

„Dwie ściany i metan pod kontrolą” – taki tytuł nosi tekst red. Kajetana Berezowskiego o ruchu Jankowice. „Ruch Jankowice kopalni ROW fedruje dwiema ścianami. Roboty przygotowawcze realizowane są obecnie w siedmiu przodkach. Poczyniono również inwestycje w bezpieczeństwo pracy załogi. Już niedługo wybiegi eksploatowanych ścian sięgać będą dwóch kilometrów” – napisał autor.

„Z Jastrzębskiej Spółki Węglowej płyną dobre informacje. W pierwszym kwartale 2026 roku Grupa Kapitałowa JSW odnotowała wzrost produkcji. Dane wskazują, że skutecznie poprawia parametry operacyjne, jednak nadal pozostaje silnie uzależniona od geopolityki, czyli cykliczności rynku stali i globalnych cen surowców” – pisze red. Aldona Minorczyk-Cichy w tekście zatytułowanym „W JSW produkcja w górę!”.

W tym numerze Górniczej polecamy też tekst o projektach rewitalizacyjnych, które zaplanowano w Mysłowicach oraz w Czeladzi. Chodzi o inwestycje na terenie po kopalni Mysłowice oraz po kopalni Saturn.

Warto spojrzeć także na świetne zdjęcia fotoreporterki. Katarzyny Zaremby-Majcher. Z aparatem fotograficznym pojawiła się na meczu w Tychach. 18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie, silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS--em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników. 

Zachęcamy również do przeczytania tekstu o industrialnych zabytkach, relacji z Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach oraz konferencji w Rydułtowskim Centrum Kultury, która odbyła się pod hasłem „Odpowiedzialność nie kończy się wraz z wydobyciem”.

W tym numerze TG publikujemy również felieton Jacka Korskiego. Jak zwykle w Górniczej Czytelnicy tradycyjnie znajdą wiele interesujących materiałów.

Zapraszamy do lektury.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy z kopalni Sobieski planują wejście na Mont Blanc. Trzymamy kciuki!

Przed nimi lodowiec, wysokość, zmienne warunki i jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Alp. Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem przygotowują się do wejścia na Mont Blanc. Mateusz, podobnie jak Andrzej, jest pracownikiem ZG Sobieski. Dawid pracuje w Spółce Usług Górniczych, ale jego codzienna praca również związana jest z jaworznicką kopalnią Sobieski.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.

Ziętek: Ta strategia jest chaotyczna i destrukcyjna wobec polskiego przemysłu

Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu. To jeden z najważniejszych dokumentów strategicznych dla polskiej energetyki, bo wyznacza kierunek zmian w perspektywie do 2030 roku i z horyzontem do 2040 roku. Plan obejmuje m.in. rozwój OZE, energetyki jądrowej, sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, magazynów energii, ciepłownictwa, transportu, przemysłu i efektywności energetycznej. To też marginalizacja węgla. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy Bogusława Ziętka, szefa WZZ Sierpień 80.