W Gliwicach ruszyła budowa Parku Zielonej Energii

1753785306 pecgliwice

fot: PEC Gliwice

Wartość całej inwestycji to ok. 475,3 mln zł

fot: PEC Gliwice

Rozpoczęła się budowa Parku Zielonej Energii, nowoczesnego kompleksu energetycznego, który ma odmienić system ciepłowniczy Gliwic.

W skład powstającego kompleksu wejdzie wejdzie m.in. blok parowy z kotłem wielopaliwowym, zasilanym lokalnymi odpadami nienadającymi się do recyklingu. Instalacja będzie działać w wysokosprawnej kogeneracji, jednocześnie produkując ciepło (ok. 21 megawatów) i prąd (4 megawaty mocy elektrycznej). Do tego powstanie ogromna farma solarno-termiczna o powierzchni 37 tys. m² oraz potężny magazyn ciepła – zdolny pomieścić nawet 700 megawatogodzin energii.

Jak podkreślają gliwiccy urzędnicy, taki miks technologii pozwoli ograniczyć zużycie węgla, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 70% w porównaniu do 2022 roku i obniżyć koszty eksploatacyjne całego systemu.

Inwestycja za niemal pół miliarda złotych

Za budowę bloku energetycznego odpowiada konsorcjum złożone z firm MOSTOSTAL ZABRZE GPBP, gliwickiej spółki miejskiej PRUiM i niemieckiej OSCHATZ Power GmbH. Część solarno-termiczna i magazyn ciepła to zadanie dla AB Industry S.A. z Ożarowa Mazowieckiego, wspieranej przez austriacki Solid GmbH i raciborską firmę Ensol. Wartość całej inwestycji to ok. 475,3 mln zł, z czego 368,4 mln zł przeznaczono na blok energetyczny, a 84,7 mln zł – na farmę słoneczną i magazyn.

Nadzór nad projektem prowadzi konsorcjum spółek Energopomiar i Antea Polska, pełniące rolę inżyniera kontraktu.

Co teraz?

– Najtrudniejszy etap związany z procedurami inwestycyjno-budowlanymi jest już za nami. Teraz na terenie inwestycji powstanie miasteczko budowlane, a teren budowy zostanie odpowiednio wygrodzony – mówi Krzysztof Szaliński, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice.

Poza niższą emisją dwutlenku węgla i większą niezależnością energetyczną, Park Zielonej Energii ma przynieść realne korzyści mieszkańcom – tańsze ciepło, lepsze powietrze i nowe standardy ekologiczne. Inwestycja zakłada również odzysk tzw. szarej wody (do 30 tys. m³ rocznie) oraz działania edukacyjne zwiększające świadomość ekologiczną lokalnej społeczności.

Projekt powstaje dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (łącznie ok. 387 mln zł). Współfinansowanie poszczególnych elementów pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego – unijnego instrumentu wykorzystującego środki z systemu handlu emisjami (EU ETS). 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mateusz Pindel, prezes WFOŚiGW w Katowicach: Spółdzielnie energetyczne budują bezpieczeństwo lokalnych społeczności

Przedstawicieli samorządów, świata nauki, instytucji publicznych oraz biznesu spotkali się na I Forum Spółdzielni Energetycznych i Liderów Transformacji w województwie śląskim. - Spółdzielnie energetyczne budują bezpieczeństwo lokalnych społeczności – podkreślił Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Rusza program „Mikroretencja”. Nawet 8 tys. zł na zbieranie deszczówki

Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu, którego celem jest wspieranie inwestycji pozwalających na zbieranie i ponowne wykorzystanie wód opadowych – informują w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 22 czerwca 2026 r. rozpocznie się nabór wniosków do programu „Mikroretencja”.

Gliwice zatrzymają deszczówkę. Rusza wielki program za blisko 185 mln zł

Mniej podtopień, więcej zieleni, chłodniejsze miasto w czasie upałów i skuteczniejsza ochrona Kłodnicy przed zanieczyszczeniami – takie mają być efekty programu zagospodarowania wód opadowych w Gliwicach. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowę na dofinansowanie projektu FEnIKS – etap II. Finał wszystkich prac zaplanowano na 30 czerwca 2029 roku.

Strażacy z Dębowca z nowym wozem

Maj upłynął nie tylko pod znakiem życzeń dla strażaków, ale i przekazywania im niezbędnego sprzętu. Tak było m.in. w OSP w Dębowcu, gdzie zakup nowego samochodu był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.