W Europie na rynkach optymizm i oczekiwanie na popołudnie

Na giełdach w zachodniej Europie optymizm. Inwestorzy czekają już na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy - podają maklerzy.

Na rynkach dobre nastroje po tym, gdy w czwartek trzy główne amerykańskie indeksy giełdowe znalazły się najwyżej w historii.

W piątek widać też pozytywny sentyment na rynkach w Azji. Wskaźnik tokijskiej giełdy Nikkei 225 wzrósł podczas tej sesji powyżej 20.000 punktów, po raz pierwszy od 2015 roku.

Wpłynęły na to dane makro z USA
W czwartek podano, że indeks aktywności w przemyśle amerykańskim ISM w maju wyniósł 54,9 pkt. wobec 54,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 54,8 pkt.

W firmach w USA przybyło w maju 253 tys. miejsc pracy - wynika z kolei z czwartkowego raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce w maju przybyło 180 tys. miejsc pracy.

Rynek czeka tymczasem na piątkowy raport z rynku pracy w USA. Dane o payrollach będą ważnym sygnałem dla Fed przed zaplanowanym na 13-14 czerwca posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Analitycy oceniają, że w USA w maju w sektorze pozarolniczym przybyły 182.000 nowych miejsc pracy, a w sektorze prywatnym 175.000. Dane z amerykańskiego rynku pracy zostaną opublikowane o 14.30.

Po nieco niższych od oczekiwań ostatnich odczytach innych danych makro i inflacji w USA oraz w związku z planami rozpoczęcia redukcji bilansu Fed jeszcze w tym roku, na rynku pojawiły się spekulacje, iż Fed może zdecydować się na kolejną - po czerwcowej - podwyżkę stóp procentowych dopiero w grudniu.

Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA o 25 pb w czerwcu wynosi 100 proc. Rynek wycenia prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki w grudniu na ok. 50 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

Saługa: Naszą ambicją jest, żeby przemysł nadal był na Śląsku

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa stwierdził, że śląski przemysł musi dostosować się do pędzącego świata.

Huta Częstochowa zakończyła remonty i uruchomiła już produkcję zbrojeniową

Huta Częstochowa zakończyła prowadzone od maja tzw. remonty średnie stalowni oraz walcowni i przywraca pełną produkcję - poinformował  prezes huty Adrian Sienicki. Zaznaczył, że huta uruchomiła już produkcję zbrojeniową.

Studenci w Koksowni Przyjaźń. Zobaczyli mieszankę wsadową i baterie koksownicze

Jaką drogę musi pokonać bryła węgla, aby stała się jednym z najważniejszych surowców dla światowego hutnictwa? Odpowiedź na to pytanie poznawali studenci Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas wizyty w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej należącej do JSW Koks.