W dół spółki energetyczne i KGHM - giełda zniżkowała

Piątek, 22 marca, przyniósł spadki głównych indeksów na Giełdzie Papierów Wartościowych, również w skali całego tygodnia większość z nich zanotowała stratę. Wśród blue chipów w piątek najmocniej spadł KGHM, który podał miesięczne wyniki operacyjne. Zniżkowały także spółki energetyczne po zatwierdzeniu przez URE nowych taryf.

WIG20 spadł na zamknięciu o 1,69 proc. do 2.319,10 pkt. Był to najmocniejszy spadek indeksu od 7 lutego.

mWIG40 poszedł w dół o 0,95 proc. do 4.238,99 pkt., a sWIG80 zniżkował o 0,51 proc. do 12.009,31 pkt. WIG stracił 1,44 proc. do 60.097,10 pkt.

W całym tygodniu WIG20 spadł o 1,2 proc., mWIG40 poszedł w dół o 1 proc., a WIG stracił 1 proc. Jedynie sWIG80 poszedł w górę (o 0,3 proc.), dzięki czemu przedłużył zwyżkową serię do czterech tygodni. Indeks małych spółek rósł w dwunastu z trzynastu ostatnich tygodni.

Obroty wyniosły w piątek ponad 660 mln zł, z czego niecałe 550 mln zł na spółkach z WIG20.

Wśród blue chipów najmocniej spadł KGHM (o 2,6 proc.). Spółka podała w piątek, że produkcja miedzi płatnej w grupie KGHM w lutym 2019 r. wzrosła rok do roku o 19 proc., a sprzedaż miedzi w tym okresie była wyższa o 40 proc. niż przed rokiem.

Spółki energegytczne zniżkują
W dół poszły notowania spółek energetycznych: Tauron spadł o 2,2 proc., PGE straciła 1,9 proc. Należące do mWIG40 Energa i Enea zniżkowały o odpowiednio 2,5 proc. i 3,5 proc.

Prezes URE zatwierdził w piątek taryfy dystrybucyjne pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej, spadek średniej stawki za dystrybucję dla wszystkich grup taryfowych wynosi 4 proc.

- Rynek raczej nie oczekiwał takiego spadku stawek w dystrybucji, zwłaszcza, gdy dystrybucję wyłączono z reżimu ustawy w sprawie cen energii. Myślę, że spodziewano się raczej stabilnych taryf albo spadku, ale w mniejszej skali - powiedział PAP Biznes Robert Maj, analityk Ipopema Securities.

W WIG20 rosły dwie spółki - JSW (o 0,8 proc.) i CD Projekt (o 0,3 proc.).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Emisje gazów cieplarnianych w UE znów w górę. Napędza je sektor energetyczny

W pierwszym kwartale 2026 roku sezonowo skorygowane emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wzrosły o 0,3 proc. kwartał do kwartału, osiągając poziom 837 mln ton ekwiwalentu CO₂ – poinformował Eurostat. Wzrost ten nastąpił przy stabilnym PKB UE, podczas gdy w ujęciu rok do roku emisje spadły o 1,2 proc., a gospodarka rozrosła się o 0,8 proc.

Zetki nie czekają na lepsze czasy. Chcą zawalczyć o wyższe zarobki

Niemal co druga osoba z pokolenia Z dobrze ocenia swoją sytuację na rynku pracy, ale młodzi z dużym realizmem patrzą w przyszłość. Tylko 15 proc. spodziewa się, że w kolejnym roku ich pozycja zawodowa się poprawi. Nie oznacza to jednak braku ambicji. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że więcej niż co trzeci młody Polak planuje zmianę pracy, a niemal siedmiu na dziesięciu chce zawalczyć o wyższe zarobki. 

Mniej nowych firm, stabilna liczba upadłości. Co mówią dane GUS za II kwartał 2026 r.?

W drugim kwartale 2026 roku Polacy zarejestrowali 80 566 nowych przedsiębiorstw – to o 9,2% mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie sądy ogłosiły 94 upadłości firm, czyli o cztery więcej niż w analogicznym okresie 2025 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Tusk: Przyspieszymy realizację kluczowych inwestycji infrastrukturalnych

Radykalne przyspieszenie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, które mają znaczenie dla obronności, bezpieczeństwa i gospodarki Polski - zapowiedział we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.