W Częstochowie powstanie ,,inteligentna koksownia\"

Sobolewski Wenecki JECH

fot: Jerzy Chromik

Aleksander Sobolewski i Tadeusz Wenecki po podpisaniu umowy o budowie tzw. inteligentnej koksowni

fot: Jerzy Chromik

Dwie ważne dla perspektyw rozwoju produkcji koksu w Polsce porozumienia podpisano dziś w Chorzowie.

Sygnatariuszami pierwszego z porozumień byli Antoni Wiażewicz, prezes zarządu HPH Hutmaszprojekt i Yuriy Zingerman, dyrektor ukraińskiego Instytutu Giprokoks.
Precyzuje ono zasady współpracy stron w branży koksowniczej. Druga z umów - podpisana przez Tadeusza Weneckiego, prezesa zarządu Koksowni Częstochowa Nowa i Aleksandra Sobolewskiego, zastępcy dyrektora Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu - określa reguły uczestnictwa stron w projekcie pn. Inteligentna
koksownia.

Częstochowa Nowa, której właścicielem od siedmiu miesięcy jest chorzowska spółka Zarmen, przystępuje do wielkiego programu inwestycyjnego. Do roku 2015 zamierza czterokrotnie zwiększyć obecną produkcję do 1 mln ton rocznie koksu wielkopiecowego i dalszych 300 tys. ton - odlewniczego. Z tą ilością w 3 proc. ma stać się uczestnikiem europejskiego rynku koksu. Na realizację programu zamierza wyłożyć 500 mln złotych. Ma to być przy tym zakład wyznaczający najwyższe światowe standardy w dziedzinie technologii i ochrony środowiska.

Ważnym fragmentem programu jest projekt pn. Inteligentna koksownia, w większości finansowany (wartość dotacji wynosi 15 mln euro) z unijnych środków w ramach operacyjnego programu operacyjnego ,,Innowacyjna Gospodarka\". Inteligentna, czyli nasycona najlepszymi dostępnymi rozwiązaniami techniczno-technologicznymi
na miarę XXI wieku.

Za prawidłowy przebieg prac badawczych w całości będzie odpowiadał zabrzański Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. Ukraiński Giprokoks będzie m.in. odpowiedzialny za dostarczenie specjalistycznej baterii koksowniczej, która pozwoli na zwiększenie efektywności wytwarzania tego produktu przy zachowaniu najwyższych standardów ochrony środowiska.

- Koksownię buduje się na 30 lat. Nie chcemy więc starzyzny. Inteligentna koksownia, to dla nas wytwórnia, pozwalająca nam zarabiać pieniądze na rynku koksu, z zastosowaniem zautomatyzowanych, bezobsługowych systemów i energooszczędnych urządzeń, a przy tym dająca gwarancję najwyższej jakości produktu i przyjazna człowiekowi - tłumaczył prezes Tadeusz Wanecki.

Prezes dodał, że spełnieniu tej wizji będzie sprzyjał kontrakt na dostawy węgla koksowego do 2017 r., zawarty z Jastrzębską Spółką Węglową.

- Przystępując z Koksownią Częstochowa Nowa do projektu ,,Inteligentna koksownia\" postawiliśmy przed sobą jasny cel: stworzenie modelowej wytwórni, która, dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, wyznaczy światowego kalibru standardy dla tej branży. Liczymy, że sposób zarządzania i technologie, jakie wprowadzimy do koksowni, uczynią z niej trwale rentowny i czysty ekologicznie zakład - mówił podczas dzisiejszej uroczystości Zbigniew Koncewicz, prezes zarządu spółki ZERMEN.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.