W czerwcu produkcja i sprzedaż węgla na poziomie 4,2-4,4 mln ton

fot: Witold Gałązka/ARC

Najwięcej – 1000 zł brutto – dostaną pracownicy zatrudnieni pod ziemią

fot: Witold Gałązka/ARC

W czerwcu br. polskie kopalnie wyprodukowały ok. 4,4 mln ton węgla kamiennego, a jego miesięczna sprzedaż była na poziomie 4,2 mln ton - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Agencji Rozwoju Przemysłu. W pierwszym półroczu br. wydobycie i sprzedaż węgla wzrosły rok do roku o ok. 0,2 mln ton.

Od początku roku miesięczne wielkości produkcji i sprzedaży węgla są zrównoważone, a kopalnie z reguły na bieżąco sprzedają całą miesięczną produkcję.

W całym pierwszym półroczu br. wielkość krajowego wydobycia węgla wyniosła ok. 27,9 mln ton wobec ponad 27,7 mln ton w pierwszym półroczu 2021 r., a sprzedaż zbliżyła się do 28,4 mln ton wobec 28,2 mln ton przed rokiem.

W poniedziałek katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla i sytuację w krajowym górnictwie, opublikował dane dotyczące wielkości wydobycia i sprzedaży węgla w szóstym miesiącu 2022 r. Zarówno wydobycie, jak i sprzedaż były w czerwcu zbliżone do wyników sprzed roku.

W czerwcu ub. roku kopalnie wydobyły i sprzedały ponad 4,4 mln ton węgla. W tym roku w czerwcu produkcja była na zbliżonym poziomie, zaś miesięczna sprzedaż zmniejszyła się rok do roku o ok. 0,2 mln ton.

Stan zapasów węgla na zwałach w końcu czerwca tego roku był znacząco niższy w odniesieniu do czerwca 2021 r., kiedy na zwałach leżało przeszło 5,3 mln ton niesprzedanego surowca. W końcu czerwca br. stan zwałów wynosił ok. 1,5 mln ton.

Na koniec czerwca br. - jak podała w poniedziałek ARP - kopalnie zatrudniały 74,8 tys. osób, wobec 74,7 tys. pracowników miesiąc wcześniej i ponad 78,7 tys. osób przed rokiem. Od początku tego roku do końca czerwca zatrudnienie w górnictwie zmniejszyło się o ok. 2,9 tys. osób - pracownicy odeszli na emerytury lub skorzystali z ustawowych osłon socjalnych

W czerwcu br. wielkości krajowego wydobycia i sprzedaży węgla były nieznacznie mniejsze niż w poprzednim miesiącu - w maju br. produkcja i sprzedaż węgla były na poziomie 4,5 mln ton. Cała bieżąca produkcja trafiła do odbiorców.

Rekordowy w tym roku poziom miesięcznej produkcji, rzędu 5,5 mln ton, polskie kopalnie zanotowały w marcu, kiedy wydobycie węgla było najwyższe od 3,5 roku. W kwietniu wyprodukowano niespełna 4,7 mln ton surowca.

Przedstawiciele spółek węglowych wskazują, że - mimo olbrzymiego popytu na węgiel, szczególnie opałowy - skokowe zwiększenie jego wydobycia w krótkim czasie jest niemożliwe, ponieważ inwestycje górnicze są czasochłonne i kosztowne. Obecny wzmożony popyt na krajowy węgiel wynika m.in. z szybujących cen tego surowca na międzynarodowych rynkach, a także z zablokowania możliwości importu węgla z Rosji po agresji tego kraju na Ukrainę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.