W czerwcu pasażerowie na trasie Sosnowiec-Tunel skorzystają z nowych peronów

1557405623 csm 20190410 115413 wolbrom 95a73b2885

Jednym ze zmodernizowanych przystanków będzie przystanek w Wolbromiu

Za miesiąc ma się zakończyć częściowa modernizacja przystanków kolejowych na trasie pomiędzy Sosnowcem i Tunelem. Cała inwestycja, która jest finansowana z budżetu państwa, będzie kosztowała 150 mln zł. 

Jak poinformowali przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych pasażerowie już od czerwca skorzystają z pierwszych efektów prac na trasie Tunel - Sosnowiec. Przy pierwszym zmodernizowanym torze na odcinku Charsznica – Wolbrom – Jaroszowiec Olkuski będą nowe, wyższe perony na przystankach: Gajówka, Jeżówka, Zarzecze, Chrząstowice Olkuskie oraz stacji Wolbrom. Przebudowane obiekty mają zapewnić łatwiejsze wsiadanie do pociągów.

Ułatwieniem dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się będzie oznakowanie dotykowe, pasy ostrzegawcze i ścieżki naprowadzające. Wszystkie perony będą wyposażone w wiaty, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Korzystnie dla podróżnych zmienia się stacja Wolbrom. Oprócz nowych peronów obsługę ułatwią windy, a przejście pod torami zwiększy poziom bezpieczeństwa. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2020 r. Roboty są tak zaplanowane, że nie wpływają na kursowanie pociągów.

W czerwcu, na odcinku Charsznica – Wolbrom – Jaroszowiec Olkuski, wykonawca przystąpi do prac na drugim torze i przylegających do niego peronach. Do 2020 r. łącznie wymienione będzie 39 km torów i 20 km sieci trakcyjnej. Sprawność przewozów zapewni także naprawa 22 mostów i przepustów. Wzrośnie poziom bezpieczeństwa na 6 przejazdach kolejowo-drogowych w miejscowościach Wolbrom, Zarzecze, Chrząstowice, Kaliś. Prędkość pociągów miejscami zwiększy się nawet trzykrotnie z 40 do 120 km/h.

Prace na linii Tunel – Sosnowiec, odcinku Tunel – Charsznica – Wolbrom – Jaroszowiec Olkuski, w granicach woj. małopolskiego, są warte 150 mln zł. Na trasie od strony woj. śląskiego, roboty na odcinku Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza Wschodnia oraz w stacji Sławków są warte 75 mln zł.

Efektem wcześniejszych inwestycji PLK na linii nr 62 jest kilkuminutowe skrócenie czasu przejazdu pociągów. Od czerwca 2018 r. prędkość wzrosła z 40 do 120 km/h na odcinku Bukowno – Sławków oraz na odcinku Olkusz – Bukowno.

Między Tunelem a Sosnowcem kursuje 14 pociągów Przewozów Regionalnych w ciągu doby. Odnawiana trasa sprzyja przewozowi ładunków z woj. śląskiego do małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego. To również międzynarodowy transport w stronę Czech i Białorusi.

Zadania realizowane są w ramach projektu wartego prawie 300 mln zł „Prace na liniach kolejowych nr 62, 660 na odcinku Tunel – Bukowno – Sosnowiec Płd.”. Realizacja zaplanowana do końca 2020 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.