Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.45 PLN (-5.47%)

KGHM Polska Miedź S.A.

336.15 PLN (-4.24%)

ORLEN S.A.

140.08 PLN (-3.19%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.03 PLN (-3.56%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.13 PLN (-2.46%)

Enea S.A.

20.46 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.45 PLN (-2.50%)

Złoto

4 561.90 USD (-1.99%)

Srebro

77.55 USD (-7.68%)

Ropa naftowa

109.26 USD (+2.51%)

Gaz ziemny

2.96 USD (+1.09%)

Miedź

6.30 USD (-4.33%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.45 PLN (-5.47%)

KGHM Polska Miedź S.A.

336.15 PLN (-4.24%)

ORLEN S.A.

140.08 PLN (-3.19%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.03 PLN (-3.56%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.13 PLN (-2.46%)

Enea S.A.

20.46 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.45 PLN (-2.50%)

Złoto

4 561.90 USD (-1.99%)

Srebro

77.55 USD (-7.68%)

Ropa naftowa

109.26 USD (+2.51%)

Gaz ziemny

2.96 USD (+1.09%)

Miedź

6.30 USD (-4.33%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Gaz-System świętował dwudziestolecie działalności

1514607156 gazociag budowa gaz system

fot: Gaz-System

Gaz-System musi zbudować kilkaset kilometrów gazociągów do rozprowadzenia na południe dodatkowych strumieni paliwa z terminalu LNG i rurociągu podmorskiego Baltic Pipe (na zdj. odcinek k. Odolanowa)

fot: Gaz-System

- W ciągu 20 lat powstało 3 tys. km nowych gazociągów - poinformował we wtorek prezes spółki Sławomir Hinc podczas uroczystości z okazji 20-lecia operatora. Zauważył, że wokół dywersyfikacji dróg dostaw gazu panował konsensus.

Prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc wziął udział we wtorek w uroczystości z okazji 20-lecia operatora. Ocenił, że początki były trudne, ale przez dwie dekady operator dokonał olbrzymiego skoku, realizując programy inwestycyjne niezależnie od aktualnej opcji politycznej. Powstało 3 tys. km nowych gazociągów, tłocznie i inne inwestycje. Wokół dywersyfikacji dróg dostaw gazu panował pewien konsensus - zaznaczył.

Dzięki budowie Baltic Pipe i terminala LNG w Świnoujściu, a w perspektywie 2028 r. i dzięki pływającemu terminalowi LNG w Gdańsku, Gaz-System zaoferuje klientom zdolności importu prawie 24 mld m sześc. gazu rocznie - podkreślił Hinc.

- Uważam, że dziś Polska jest zdywersyfikowana i możemy - śmiało udostępniać różne kierunki i opcje handlowe - ocenił prezes Gaz-Systemu. Jak dodał, co prawda gaz jest paliwem kopalnym, ale pozwala transformować gospodarkę. - A samego operatora wraz z transformacją czekają zmiany - dodał.

Mówiąc o przyszłych wyzwaniach ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przypomniała, że Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował projekt ustawy tworzącej podstawy dla systemu wodorowego, gdzie Gaz-System jest wskazywany jako przyszły operator przesyłowy wodoru.

- Przez 20 lat się sprawdził i chcemy wykorzystywać te kompetencje dalej. A rola ta będzie niezwykła, bo wodór zdecyduje o konkurencyjności polskiego przemysłu - powiedziała ministra.

Natomiast ministra przemysłu Marzena Czarnecka oceniła, że infrastruktura gazowa będzie jeszcze długo przydatna, bez względu na rodzaj gazu, jaki nią będzie płynął.

Z kolei pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando przypomniał, że dzięki profesjonalizmowi Gaz-Systemu nigdy nie mieliśmy poważnej przerwy w dostawach gazu, czy żadnego gazowego blackoutu.

- Na rynku będzie miejsce dla gazu jako paliwa przejściowego nie wiadomo na jak długo, dla gazu jako surowca i jako obszaru regulacji - oceniał Bando.

Pierwszy prezes Gaz-Systemu z lat 2004-2006 Andrzej Osiadacz poinformował, że narodziny spółki były trudne, a umowy przesyłowe, taryfy, przejmowanie majątku - to były rzeczy zupełnie nowe.

- Dziś to bardzo nowoczesna firma, cały czas inwestuje i się rozwija - podkreślił. Drugi prezes Paweł Stańczak przypomniał z kolei, że w momencie powstania operatora ikt nie wiedział do końca, co to jest przesył i co ma być wydzielone.

Gaz-System powstał wcześniej niż wydzieleni operatorzy w Niemczech czy Francji, a przy tworzeniu operatora ukraińskiego skopiowano polskie rozwiązania - podkreślił Stańczak, który obecnie jest we władzach ukraińskiego GTSOU.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Korski: Kto zjadł nasz węgiel? Kiedyś w każdej kopalni skończy się dostępne złoże

Dawno temu dostałem od kogoś książkę o tajemniczym tytule „Kto zjadł mój ser?”. Rzecz o ludziach i… myszach, którzy znaleźli tunele wypełnione nieprzebranymi zapasami sera. Wszystkim było dobrze, aż do momentu, kiedy okazało się, że jednak ser się kończy. W obliczu problemu i myszy, i ludzie zachowali się różnie. 

Górnicza spółka ma nowy zarząd, ale wciąż szuka wiceprezesa

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej ogłosiła wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na członka zarządu XII kadencji - na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. technicznych i operacyjnych JSW.

Zbigniew Stopa: Pracujemy na długich wybiegach

Rozmowa ze Zbigniewem Stopą, prezesem zarządu LW Bogdanka

Książka na weekend: „Spotkajmy się, kiedy będzie ładna pogoda”

Zapewne koreańska literatura jest rzadkością wśród naszych czytelniczych wyborów. A szkoda. Bo warto „wziąć na warsztat” książkę, której akcja dzieje się w odległym kraju, zobaczyć, jak funkcjonuje tamtejsze społeczeństwo, co nas łączy, a co dzieli. Książka „Spotkajmy się, kiedy będzie ładna pogoda” jak na dłoni pokazuje relacje między Koreańczykami, przy okazji pochwalając proste rzeczy.