W. Brytania: ektrownia wygrywa proces z rządem

fot: ARC

Sąd uznał, że nie ma potrzeby osadzania podejrzanych o łupkową korupcję za kratami

fot: ARC

Największa brytyjska elektrownia węglowa Drax wygrała proces z Departamentem ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC) odnośnie w sprawie nieprzyznania subsydiów na przestawienie jednego z bloków elektrowni na spalanie biomasy.

Drax to największa brytyjska elektrownia węglowa. Dysponuje sześcioma blokami o mocy 660 MW każdy.

W 2012 roku władze elektrowni zdecydowały przystosować przynajmniej trzy z sześciu bloków do spalania biomasy, by wypełnić unijne normy z zakresie redukcji emisji.

Pierwszy z bloków został z powodzeniem przekonwertowany na biomasę w połowie zeszłego roku. Dwa kolejne miały przejść ten sam proces w ciągu trzech najbliższych lat. W grudniu spółka uzyskała wstępną zgodę na przyznanie rządowych subsydiów w postaci tzw. kontraktów różnicowych na oba planowane projekty. W kwietniu tego roku w swojej ostatecznej decyzji rząd odrzucił jednak jeden z projektów konwersyjnych i przyznał dofinansowanie na konwersję tylko jednego bloku.

Na skutek tej decyzji kurs akcji spółki spadł o 13 proc. a ona sama zapowiedziała wejście na drogę sądową przeciwko DECC. Ostatecznie sąd stanął po stronie spółki i przyznał, że argumentacja rządu za odrzuceniem wniosku o subsydia była nieprawidłowa.

DECC co prawda zapowiedział odwołanie od tej decyzji, ale przyznał też, że jeśli w kolejnej instancji wyrok zostanie podtrzymany, uzna wniosek o dofinansowanie na konwersję także drugiego bloku.

Może się jednak okazać, że decyzja sądu może poważnie ugodzić w cały rządowy system wsparcia dla energetyki niskoemisyjnej. Przed kilkoma dniami rząd przedstawił budżet na tegoroczne kontrakty różnicowe - ma on wynieść około 200 mln funtów. Co istotne, nie przewidziano w nim możliwości dofinansowania kolejnych projektów konwersyjnych. Konieczność subsydiowania konwersji trzeciego bloku elektrowni Drax może więc oznaczać, że w przewidzianej na te rok puli subsydiów znacznie mniej zostanie na projekty w innych sektorach energetyki niskoemisyjnej, a więc dla farm wiatrowych czy solarnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.