W Bratysławie o bezpieczeństwie energetycznym Europy Środkowej

Dowgielewicz mikolaj msz wikipedia org

fot: wikipedia.org

W Bratysławie minister Dowgielewicz zwrócił uwagę na niekonwencjonalne źródła energii, w tym odkryte w Polsce złoża gazu łupkowego

fot: wikipedia.org

Przyszłoroczne przewodnictwo UE, sprawowane przez Węgry i Polskę, będzie sprzyjać polityce bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej - ocenili we wtorek w Bratysławie uczestnicy konferencji na temat globalnego bezpieczeństwa GLOBSEC.


W dyskusji panelowej, poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowej, a przede wszystkim państw Grupy Wyszehradzkiej, wzięli udział szefowie dyplomacji Czech, Słowacji i Węgier: Karel Schwarzenberg, Mikulasz Dzurinda oraz Janos Martonyi. Polskę reprezentował sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Mikołaj Dowgielewicz.

 

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że podstawą regionalnego bezpieczeństwa energetycznego powinny być interkonektory gazowe i rurociąg biegnący z północy na południe, łączący gazoporty w Świnoujściu i na chorwackiej wyspie Krk. Wspomniano także o konieczności przyspieszenia prac nad gazociągiem Nabucco, mającym dostarczyć do Europy surowiec znad Morza Kaspijskiego.

 

Za wyjątkową okoliczność sprzyjającą polityce bezpieczeństwa energetycznego ministrowie uznali przyszłoroczne przewodnictwo Unii Europejskiej, pełnione w pierwszym półroczu przez Węgry, w drugim przez Polskę.

 

- To unikalna szansa dla Europy Środkowej - powiedział Schwarzenberg. - Możemy nadać dynamikę bezpieczeństwu energetycznemu.


Dowgielewicz zwrócił uwagę na niekonwencjonalne źródła energii, w tym odkryte w Polsce złoża gazu łupkowego. - To potencjalnie dobra wiadomość z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej - podkreślił. Minister przypomniał, że polska energetyka w 95 proc. uzależniona jest od węgla, dlatego też, m.in. ze względu na politykę ochrony środowiska, konieczna dla kraju jest budowa elektrowni atomowych.

 

Uczestnicy dyskusji mówili także o współpracy politycznej w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Uznali, że organizacja stała się modelem transformacyjnym dla innych regionów.

 

Minister Dowgielewicz ocenił, że priorytetem węgierskiej i polskiej prezydencji UE w 2011 roku powinno być Partnerstwo Wschodnie, a więc unijny program współpracy ze wschodnimi sąsiadami Unii. W tym kontekście wspomniał o Mołdawii, w której - jak zauważył - zarówno UE, jak i Grupa Wyszehradzka, mogą pomóc umacniać instytucje demokratyczne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.