W 30 krajach należących do MAE, UE, na Litwie i w Brazylii wydatki na badania i rozwój w dziedzinie energetyki jądrowej rosną w ostatnich pięciu latach

1329206953 wwa je dukovany 10

fot: ARC/EJ Dukovany

Od 2015 r. to w państwach Starego Kontynentu na badania i rozwój w dziedzinie energii jądrowej przeznacza się najwięcej pieniędzy

fot: ARC/EJ Dukovany

- Na świecie realizowanych jest ponad 70 projektów budowy małych reaktorów jądrowych, tzw. SME. Zainteresowanie tym rodzajem reaktorów rośnie też w Unii Europejskiej - informują w czwartek analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W 30 krajach należących do MAE, UE, na Litwie i w Brazylii wydatki na badania i rozwój w dziedzinie energetyki jądrowej rosną w ostatnich pięciu latach - wskazali analitycy PIE, powołując się na dane Międzynarodowej Agencji Energetyki (MAE), obejmujące okres od 1974 r. Głównie przyczynia się do tego prawie 50-proc. zwiększenie nakładów na energetykę jądrową w Stanach Zjednoczonych.

Jak zwrócono uwagę, do 1989 r. to przede wszystkim Europa wydawała najwięcej środków w tej dziedzinie, po czym została wyprzedzona przez Azję. Jednak od 2015 r. to w państwach Starego Kontynentu na badania i rozwój w dziedzinie energii jądrowej przeznacza się najwięcej - wynika z danych MAE. Obecnie kraje Ameryki i Azji nie odbiegają już znacząco w wartościach bezwzględnych wydanych kwot - czytamy w czwartkowej informacji PIE. Analitycy zastrzegli, że baza MAE nie uwzględnia danych z Rosji, która jest jednym z liderów technologii jądrowych.

Zaznaczono, że od blisko dekady Stany Zjednoczone skupiają uwagę na technologii małych reaktorów jądrowych, tzw. SMR. Są to reaktory o mocy poniżej 300 MW, czyli ponad 4 razy mniejszej niż moc reaktorów operujących w nowych wielkoskalowych elektrowniach jądrowych - wyjaśniono. Departament energii USA, jak dodano, uznaje SMR za potencjalnie konkurencyjne źródło dla istniejących reaktorów wielkoskalowych, z powodu niższych kosztów budowy. SMR mają wspomóc osiąganie celów klimatycznych dzięki zerowej emisyjności wytwarzania energii. Analitycy zwrócili uwagę, że oprócz produkcji energii elektrycznej mają one też zastosowanie w produkcji energii cieplnej, a w przypadku wysokotemperaturowych reaktorów (HTR) możliwe jest uzyskanie ciepła procesowego dla przemysłu, np. do produkcji wodoru.

Na świecie jest realizowanych ponad 70 projektów budowy SMR. Zainteresowanie tym rodzajem reaktorów rośnie też w UE - pod koniec czerwca odbyły się pierwsze warsztaty dotyczące SMR zorganizowane przez Komisję Europejską - zaznaczył PIE. Celem spotkania, jak dodali analitycy, było włączenie przemysłu do dyskusji na temat bezpiecznego stosowania technologii SMR w krajach unijnych od początku przyszłej dekady. 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zajmie się surowcami krytycznymi. Nowa instytucja jeszcze w tym roku

Zakończyły się konsultacje w sprawie utworzenia Europejskiego Centrum Surowców Krytycznych.

Przyszłość energetyczna regionu oparta na zaufaniu społecznym

- Naszym celem jest, aby w dniu podjęcia decyzji o lokalizacji drugiej w Polsce elektrowni jądrowej, rząd miał przed sobą region gotowy do rozpoczęcia inwestycji - mówi Wiktor Płóciennik, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w PGE GiEK S.A. 

Polska idzie po suwerenność amunicyjną. PGZ podsumowuje pierwszy rok budowy trzech fabryk 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zamknęła pierwszy rok realizacji strategicznego programu budowy trzech fabryk amunicji artyleryjskiej 155 mm. Przedstawiono postępy inwestycji w czterech spółkach domeny amunicyjnej oraz harmonogram osiągnięcia pełnej suwerenności produkcyjnej do końca 2028 roku.

To koniec problemów z nazwą i znakiem energetycznego giganta. Nie on jeden z tym się borykał

PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna przegrała sądową apelację. Sąd w Warszawie przyznał PGE Polskiej Grupie Energetycznej rację w sporze o ochronę znaków towarowych PGE.