W 2026 roku wydamy ponad 5 mld zł na cyberbezpieczeństwo

Polska wyda w 2026 roku ponad 5 mld zł na cyberbezpieczeństwo - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas Kongresu Bezpieczeństwo Polski w podrzeszowskiej Jasionce. Dodał, że celem jest obrona infrastruktury krytycznej przed masowymi atakami dywersyjnymi.

fot: Andrzej Bęben/ARC

Bezpieczeństwo w sieci jest kosztowne

fot: Andrzej Bęben/ARC

Polska wyda w 2026 roku ponad 5 mld zł na cyberbezpieczeństwo - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas Kongresu Bezpieczeństwo Polski w podrzeszowskiej Jasionce. Dodał, że celem jest obrona infrastruktury krytycznej przed masowymi atakami dywersyjnymi.

Podczas otwarcia kongresu wicepremier podkreślił, że skala zagrożeń informatycznych stale rośnie. W 2025 roku odnotowano ponad 273 tysiące incydentów naruszenia bezpieczeństwa sieciowego, co oznacza wzrost o ponad 144 procent w stosunku do roku 2024.

Według danych Ministerstwa Cyfryzacji w ubiegłym roku polskie służby zablokowały ponad 140 milionów prób wejścia na nielegalne strony oraz uniemożliwiły dostarczenie ponad miliona wiadomości SMS służących do wyłudzania danych.

Szef resortu cyfryzacji zróżnicował źródła zagrożeń, dzieląc je na działania pospolitych przestępców sieciowych oraz zorganizowane operacje państw obcych.

- Z jednej strony atakują nas osy. To zwykli cyberprzestępcy. Te osy, czasami w dziesiątkach i setkach tysięcy, przez ataki phishingowe doprowadzają do tego, że ktoś chce nam wykraść proste sprawy, jak pieniądze z konta, przejąć nasze dane. Ale mamy też ataki przeprowadzane przez niedźwiedzie. Te niedźwiedzie przychodzą często z jasnym celem doprowadzenia do paraliżu infrastruktury krytycznej. Ich celem jest odebranie nam wody, gazu, prądu. Te niedźwiedzie to państwa i służby specjalne, to Federacja Rosyjska i Białoruś - wskazał Gawkowski.

W celu przeciwdziałania agresji teleinformatycznej uruchomione zostało zintegrowane Centrum Operacyjne Cyberbezpieczeństwa, które łączy zasoby cywilne ze strukturami wojskowymi i służbami specjalnymi. Rząd rozpoczął również formowanie Cyberlegionu - formacji obronnej dedykowanej dla obywateli niebędących zawodowymi żołnierzami, którzy chcą aktywnie wspierać ochronę systemów państwowych.

Wicepremier zwrócił także uwagę na dynamiczny rozwój algorytmów sztucznej inteligencji, które są coraz częściej wykorzystywane przez adwersarzy do automatyzacji i kumulacji uderzeń w cyberprzestrzeni.

Jak podał minister, finansowanie obrony sieciowej wzrosło z poziomu ponad 4 miliardów złotych w 2025 roku do ponad 5 miliardów złotych zaplanowanych na rok bieżący. Środki te mają pokryć nie tylko modernizację systemów centralnych, ale również wzmocnienie kompetencji cyfrowych oraz zabezpieczeń infrastruktury w administracji samorządowej.

W kuluarach kongresu minister cyfryzacji odniósł się także do wyników niedzielnego referendum w Krakowie, w którym mieszkańcy odwołali prezydenta miasta Aleksandra Miszalskiego.

- To lokalny incydent i wyraz zdenerwowania mieszkańców. Nie należy tego łączyć z polityką ogólnokrajową - oświadczył Gawkowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GDDKiA wybrała wykonawcę naprawy pierwszego fragmentu autostrady A1 koło Pyrzowic

GDDKiA wybrała wykonawcę naprawy ponadtrzykilometrowego fragmentu autostrady A1 na wysokości miejscowości Dobieszowice (Śląskie). To jedno z najbardziej uszkodzonych miejsc na 16-kilometrowym odcinku Pyrzowice-Piekary Śląskie.

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.