Kraj: Regulator będzie wyznaczał kierunki rozwoju sieci i realizacji priorytetowych inwestycji

fot: Krystian Krawczyk

To będą prawdziwe reformy, ale aby je zaplanować trzeba wspólnie usiąść i zacząć dyskutować

fot: Krystian Krawczyk

W 2024 r. w życie wejdzie szereg regulacji, otwierających szerzej rynek energii elektrycznej na konkurencję ze strony uczestników detalicznych - wskazał w czwartek prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Szef URE spodziewa się też m.in. upowszechnienia tzw. linii bezpośredniej.

Gawin powiedział w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami, że w tym roku w życie wejdą regulacje z nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o OZE, zawierające szereg rozwiązań definiujących rynek na nowo, otwierających go na konkurencję ze strony uczestników rynku detalicznego, tak by stali się w jak największym stopniu beneficjentem.

- Rynek powinien dzięki temu stać się znacznie bardziej konkurencyjny - dodał prezes URE.

W sierpniu br. pojawić się ma obowiązek oferowania tzw. taryf dynamicznych przez sprzedawców energii elektrycznej, obsługujących powyżej 200 tys. odbiorców. Prezes URE przypomniał, że z takich taryf korzystać będą mogli odbiorcy, posiadający już licznik zdalnego odczytu.

- Pełną funkcjonalność zapewni dopiero uruchomienie CSIRE (Centralny System Informacji o Rynku Energii), które przesunięto na 2025 r. Jest to pewne ograniczenie techniczne, które może spowodować, że w pierwszym okresie zainteresowanie będzie umiarkowane, ale URE będzie wymagać oferowania taryf dynamicznych - oświadczył Gawin.

Jak dodał, jednym z najważniejszych wyzwań na ten rok dla Urzędu będzie uruchomienie internetowej porównywarki ofert sprzedawców energii elektrycznej, co też przewiduje ustawa.

Szef URE przypomniał, że zgodnie z nowymi regulacjami regulator będzie wyznaczał kierunki rozwoju sieci i realizacji priorytetowych inwestycji, wydając fakultatywne wytyczne. Prezes URE zyska uprawnienie do kontroli realizacji tych planów. Z wytycznymi powiązany będzie system zachęt i wynagrodzeń, który ma skłonić odpowiednie podmioty do inwestycji.

Prezes URE zapowiedział, że w ciągu miesiąca Urząd powinien przedstawić operatorom sieci do ich opinii i oceny pierwsze pomysły, dotyczące digitalizacji i automatyzacji działania sieci elektroenergetycznych.

W 2024 r. wchodzą też rozwiązania dotyczące tzw. piaskownicy regulacyjnej. Widzimy w tym duży potencjał, jeśli chodzi o efektywne wykorzystanie istniejących sieci - powiedział Gawin, dodając, że Urząd pracuje nad rozpoznaniem obszarów do testowania w piaskownicach i nad zachętami, z jakich mogliby skorzystać chętni do testowania rozwiązań w piaskownicach.

W rejestrze prowadzonym przez Prezesa URE pojawiła się pierwsza tzw. linia bezpośrednia, czyli połączenie bezpośrednio źródła i odbiorcy. Jak poinformował Gawin, w toku są postępowania wobec trzech dalszych wniosków dotyczących linii bezpośredniej. Linia bezpośrednia i inne nowe rozwiązanie, tzw. cable pooling wymagają trochę czasu, aby się upowszechniły - ocenił prezes URE. Jak dodał, cztery linie mogą być już podstawą do określenia dobrych praktyk, które pozwolą innym podmiotom łatwiej korzystać z tego rozwiązania. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.