W 2023 r. taryfy na gaz dla gospodarstw domowych będą zamrożone na poziomie z tego roku

fot: Maciej Dorosiński

- CBAM może być okazją do dobrej dyskusji nad całym systemem uprawnień, nad naszą rolą w tym systemie uprawnień i nad miejscem naszych przedsiębiorstw w całym tym systemie - mówiła Anna Moskwa

fot: Maciej Dorosiński

W najbliższych godzinach rząd przyjmie ustawę gazową; podstawowe założenie to zamrożenie taryfy gazowej dla gospodarstw domowych na poziomie z tego roku; jedyną zmianą będzie powrót od 1 stycznia 2023 do poprzedniej stawki VAT na gaz - powiedziała w piątek minister klimatu Anna Moskwa.

Podczas konferencji prasowej Moskwa oświadczyła, że projekt ws. ustawy gazowej jest obecnie konsultowany przez rząd, a w najbliższych godzinach zostanie przyjęty.

Podstawowe założenie to zamrożenie taryfy gazowej dla gospodarstw domowych na poziomie z tego roku - poinformowała minister klimatu.

Dodała, że jedyną zmianą w stosunku do tegorocznych rachunków na gaz będzie przywrócenie stawki VAT. Obecnie, w ramach tarczy antyinflacyjnej, VAT na gaz wynosi 0 proc.

 - Koszt ustawy gazowej na 2023 r. dla budżetu państwa wyniesie około 30 mld zł - poinformowała  Moskwa.

- Całość ustawy to będzie około 30 mld zł, ona się składa z kilku pozycji. Z jednej strony będzie to rekompensata dla podmiotów, które będą dostarczały gaz, które kupują gaz po wyższej stawce. (...) Będzie to rekompensata między zatwierdzoną taryfą, bo Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza taryfę, a tą stawką 200 zł, która jest stawką zamrożoną - powiedziała Anna Moskwa.

Minister poinformowała też, że około 300 tys. gospodarstw domowych będzie uprawnionych do skorzystania ze wsparcia rządu, czyli ogrzewających się gazem i jednocześnie mieszczących się w progu dochodowym 1,5 tys. zł - 2,1 tys. zł.

Podała też, że trzecią grupą uprawnioną do wsparcia będą min. szkoły, szpitale, żłobki.

- Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy; dodatkowo dla najuboższych będzie dodatek gazowy - poinformowała Anna Moskwa.

- Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony będziemy dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1,5 tys. zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego zwracać równowartość VAT-u na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma - powiedziała Anna Moskwa.

Minister dodała, że będzie można się zwrócić do urzędu o zwrot równowartości VAT-u z każdego rachunku, oczywiście z zastrzeżeniem zachowania progu dochodowego.

Zaznaczyła jednak, że zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy.

- Projekt ustawy w sprawie zamrożenia taryfy na gaz dla odbiorców indywidulanych będzie przyjęty w trybie obiegowym przez rząd; naszą intencją jest to, by jeszcze w piątek wpłynął do Sejmu - przekazała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że projekt nie musi być notyfikowany KE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.